mobile

Młodzi naukowcy zmieniają Warszawę. Rusza druga edycja ZA-SIEW

Czy zieleń miejska może zmniejszać hałas? Jakie tajemnice kryją warszawskie mokradła? Dzięki programowi „Zielona Akademia – Studenckie Inicjatywy Ekologicznej Warszawy” (ZA-SIEW), młodzi badacze mają szansę znaleźć odpowiedzi na te pytania. Stołeczny ratusz po raz kolejny wspiera studentów w realizacji innowacyjnych projektów ekologicznych, które mogą wpłynąć na przyszłość miejskiej przyrody 

Informacja prasowa
Młodzi naukowcy zmieniają Warszawę. Rusza druga edycja ZA-SIEW

Przedstawiciele m.st. Warszawy podpisali umowy ze studentami na realizację projektów badawczych w ramach programu "Zielona Akademia – Studenckie Inicjatywy Ekologicznej Warszawy" (ZA-SIEW). To druga edycja inicjatywy, która wspiera akademickie zespoły w prowadzeniu badań dotyczących ekologii i ochrony środowiska.

 

Studenci badają warszawską zieleń

Program, realizowany od 2023 roku, umożliwia studentom zgłaszanie własnych projektów badawczych. Zgłoszone pomysły oceniane są przez ekspertów, a najlepsze otrzymują wsparcie organizacyjne i finansowe. Uczestnicy programu współpracują z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy, a ich badania prowadzone są pod okiem specjalistów.

Do tegorocznej edycji zgłoszono 27 projektów, spośród których wybrano dwa. Pierwszy skupi się na analizie wpływu terenów zielonych na poziom hałasu w mieście oraz sposobu jego odbioru przez mieszkańców. Drugi projekt będzie poświęcony badaniu warszawskich mokradeł.

 

Partnerstwo nauki, samorządu i biznesu

Program ZA-SIEW to inicjatywa, która łączy potrzeby trzech kluczowych grup: samorządu, studentów oraz sektora biznesowego. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy dąży do pogłębienia wiedzy o miejskiej zieleni i błękitno-zielonej infrastrukturze, by lepiej zarządzać terenami przyrodniczymi. Studenci zyskują możliwość zdobycia doświadczenia badawczego oraz materiałów do prac dyplomowych i publikacji naukowych. Z kolei biznes, reprezentowany w tym przypadku przez firmę InPost i jej program Green City, realizuje działania w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), wspierając ekologiczne innowacje.

 

Wpływ badań na ochronę przyrody

Pierwsza edycja programu, zakończona w 2023 roku, przyniósła konkretne rezultaty. Studenci przeprowadzili badania dotyczące warszawskiej fauny, koncentrując się na nietoperzach, sowach oraz motylach i trzmielach. Wyniki tych projektów wzbogaciły wiedzę o miejskim ekosystemie i przyczyniły się do skuteczniejszej ochrony środowiska.

Źródło: UM Warszawa
Fot.: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda