Mokotowska 61 – przejazd bramny odzyskuje blask
Okazała, wczesnomodernistyczna kamienica czynszowa przy ul. Mokotowskiej 61 po wojnie podzieliła los wielu ocalałych, bogato zdobionych domów. Jej elewacja została skuta i zatynkowana na gładko. Ocalał jednak niezwykle okazały przejazd bramny, w którym prowadzone są właśnie prace konserwatorskie. Dotacja miasta na ten remont to 94 tys. zł.
Ja informuje Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków pięciopiętrową kamienicę wzniesiono w latach 1910-12 na narożnej działce u zbiegu ulic Mokotowskiej i Wilczej. W czasie bombardowania we wrześniu 1939 r. zostały uszkodzone najwyższe kondygnacje. Po wojnie piętra odbudowano, narożnik został jednak pozbawiony kopuły. Zachowały się dekoracje przejazdu bramnego i klatek schodowych.
Ściany prześwitu bramnego zdobi bardzo bogata eklektyczna dekoracja sztukatorska. W klasyczne formy pilastrów, fryzów i konsoli wplecione zostały ornamenty roślinne, girlandy i liście winogron. Okazałe schody z brązowego marmuru prowadzące do klatek schodowych potęgują wrażenie luksusu tego pięknego wnętrza.
Detal ukryty pod farbą
Właśnie dobiega końca najbardziej pracochłonny etap prac – usuwanie wielu warstw farby, pod którymi dekoracje sztukatorskie zatraciły ostrość rysunku. Już w tym momencie widać niezwykłą finezję sztukaterii. Po usunięciu powłok malarskich ze ścian i lizen oczom konserwatorów ukazały się linie boniowania, wcześniej ukryte pod warstwami farby i gipsu.
Marmurowe schody są w dobrym stanie, ale także wymagają renowacji. Okładzina schodów i cokoliki ścian zostały wymienione w latach 90., ale w wielu miejscach widoczne są mechaniczne uszkodzenia kamienia.
Prace konserwatorskie przy Mokotowskiej 61 zakończą się w grudniu.