Muzeum Puszczy Kampinoskiej ponownie otwarte
6,8 mln zł, tyle kosztowała modernizacja Muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy. Placówka została ponownie otwarta dla zwiedzających. - Zrewitalizowano kompleks budynków Lasów Państwowych z 1922 roku z zachowaniem zabytkowego charakteru obiektu – podkreśla na swoim profilu w mediach społecznościowych Bożena Żelazowska sekretarz stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego
- 24 czerwca 2024r. po ośmiu latach modernizacji otwarte zostało Muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy. Jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych na mapie Kampinoskiego Parku Narodowego – czytamy na profilu Kampinoskiego Parku Narodowego w mediach społecznościowych.
Muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy jest częścią Ośrodka Dydaktyczno- Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego. Przygotowana ekspozycja ukazuje walory przyrodnicze parku.
– Puszcza Kampinoska to nie tylko największa i najbogatsza ostoja dzikiej przyrody na Mazowszu, znajdują się tu także liczne pamiątki polskiej historii i kultury, dlatego tak ważne jest, by wspierać takie inwestycje. To nasze wspólne dobro i ważna część naszego mazowieckiego dziedzictwa kulturowego – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Przeprowadzona modernizacja objęła remont trzech budynków – urzędu leśnego, kasjerówki i stróżówki, a także budowę sanitariatów oraz zagospodarowanie terenu i urządzenie nowej ekspozycji muzealnej.
- Muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy powstało w latach 60-tych XX w. w budynku dawnej kasjerówki. W roku 1964 r. na terenie skansenu w Granicy powstał Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny im. Jadwigi Romana Kobendzów w Granicy. Był to pierwszy ośrodek tego typu w polskim parku narodowym. Przez kilkadziesiąt lat obiekty służyły turystom i pracownikom KPN. Znajdowały się tu kancelarie, biura, mieszkania. Ich unikalna uroda oraz położenie powodowało, że często były planem zdjęciowym produkcji filmowych. Powstał tu m.in. film fabularny pt.: „Struktura kryształu” z 1969 r. w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Niestety obiekty starzały się i wymagały remontów. Część z nich powoli popadała w ruinę – czytamy we wpisie na profilu Kampinoskiego Parku Narodowego.
fot. FB Kampinoski Park Narodowy