mobile
REKLAMA

Nic o nas bez nas, czyli rozmowa o przyszłości Ochoty

19 września 2023 roku odbyło się w Urzędzie Dzielnicy Ochota spotkanie dotyczące Studium Zagospodarowania Przestrzennego Warszawy. Na spotkaniu było obecny cały Zarząd Dzielnicy Ochota, w składzie Pani Dorota Stegienka, Burmistrz Dzielnicy Ochota, Grzegorz Wysocki Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ochota, Sławomir Umiński, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ochota, radne dzielnicy Panie Barbara Laszczkowska i Irena Parzych oraz 24 mieszkańców zainteresowanych przyszłym rozwojem miasta

Informacja prasowa
Nic o nas bez nas, czyli rozmowa o przyszłości Ochoty

Spotkanie zainicjował Burmistrz Grzegorz Wysocki, wyjaśniając aktualny stan procedowania Zagospodarowania Przestrzennego Warszawy .

Prace nad Studium były prowadzone całymi latami, dopiero niedawno wyraźnie przyspieszyły i widać było dużą determinację, by szybko dokument przyjąć. "Miasto naszych marzeń" i "Konstytucja przestrzenna dla całej stolicy" - tak o swoim projekcie nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy jeszcze w czerwcu mówił Rafał Trzaskowski.

Na początku września ogłoszono, że studium w obecnym kształcie nie zostanie uchwalone, ale zaplanowane wyłożenie i zbieranie uwag z terminem do 29 września dalej obowiązuje, z tym że uwagi w przekazie ratusza zbierane są do nowego planu ogólnego zagospodarowania stolicy. Skąd zmiana dokumentu, nad którym trwają prace?

Otóż w marcu 2023 roku do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Projekt dotyczy uproszczenia, ujednolicenia i przyspieszenia procedur planistycznych w zakresie planowania przestrzennego między innymi poprzez wprowadzenie nowego narzędzia planistycznego, uchwalonego obligatoryjnie dla całej gminy, w randze aktu prawa miejscowego — planu ogólnego, który zastąpi Studium. Gminy będą miały na to czas do końca 2025 roku.

Dlatego ratusz zamiast zamknąć proces konsultacji zmienił zasady i zbiera uwagi i wnioski pod nowy plan, czyli status dokumentu, nad którym trwa dyskusja jest dziś inny niż w momencie jego wyłożenia.

Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele stołecznego ratusza, ale zaproszenie nie zostało przyjęte. Pojawiła się za to informacja, że do 29 września trwają telefoniczne dyżury urzędników, w dni robocze, w godzinach 11.00-15.00, pod numerem telefonu 22 325 81 12 i zapraszają do kontaktu.

Na początku wyjaśniono różnice pomiędzy stanem obecnym a procedowanymi zmianami. I w skrócie przedstawiono plan rozwoju Ochoty. Potem nastąpiła dyskusja.

Postulaty mieszkańców

Jakie postulaty zgłosili mieszkańcy podczas spotkania? Różne, bardzo ogólne jak system dróg komunikacyjnych dla dzielnicy i szczegółowe – jak możliwość budowy obok zabudowy jednorodzinnej bloku 7 piętrowego i chodziło o konkretną lokalizację.

Pozostałe wnioski w dyskusji:

  • Projektowane studium zagospodarowania przestrzennego opiera się na wizji miasta uwzględniającego postulaty zrównoważonego rozwoju i nadrzędności ekologii nad ekonomią i możliwościami gospodarki oraz kosztem ograniczenia praw mieszkających w nim obywateli.

  • Projekt zakłada rozwój Warszawy w kierunku miasta 15-minutowego, co wydaje się nierealne, zwłaszcza jeśli chodzi o nowe osiedla na obrzeżach stolicy. Nie ma tam możliwości skorzystania z różnorodnej oferty edukacyjnej i kulturalnej na miejscu. Nie ma dostępnych różnych typów szkół, do których uczęszczają dzieci i młodzież, nie ma możliwości pójścia do filharmonii bądź opery, czy nawet teatru. A to przecież nie wszystkie potrzebne mieszkańcom usługi.

  • Ponadto studium zakłada obniżenie klasy dróg publicznych, w tym ul. Grójeckiej do klasy dróg lokalnych.

  • Studium pozwala na zmniejszenie szerokości dróg do minimalnego, a wiadomo, że każde zmniejszenie szerokości dróg zmniejsza czas dotarcia służb ratunkowych do potrzebujących pomocy, w tym oczywiście dojazd karetek pogotowia do pacjentów.

  • Kwestią znaczącą jest założenie stref czystego transportu, co w wypadku Warszawy może skończyć się katastrofą energetyczną, przy czym strefa czystego transportu według wszystkich danych nie wpłynie znacząco na poprawę jakości powietrza w Warszawie.

  • Dalej Studium spowoduje obniżenie parametrów parkingowych, które będą określane poprzez funkcjonującą komunikację publiczną, im więcej przystanków transportu zbiorowego tym mniej wymaganych miejsc parkingowych w nowoprojektowanych budynkach.

Te trzy kwestie dotyczące transportu ograniczają ruch samochodowy i de facto ograniczać będą prawa obywateli do korzystania z własnego samochodu, bądź co bądź legalnego środka transportu.

  • Ważnym dla mieszkańców tematem są ogródki działkowe. Procedowane studium robi pierwszy krok w kierunku przekształcenia części z nich w otwartą bądź urządzoną zieleń. Jeśli chodzi o Ochotę to widoczne są dwa zagrożone ogrody działkowe „Forty Szczęśliwice” i „Jutrzenka” w sumie chodzi o 19 ha, w wypadku Mokotowa zagrożonych jest aż 24 z 38 istniejących ogródków działkowych. Ogródki działkowe w istniejącym kształcie to uzupełnienie zieleni miejskiej, oaza wypoczynku dla użytkowników i zielone płuca dla wszystkich Warszawiaków.

Jedna z uczestniczek spotkania pani Anna Walendzik, architekt z zawodu wypunktowała wiele szczegółowych zapisów w Studium, które są niepokojące lub absurdalne z ekonomicznego punktu widzenia, są to:

  • Zapisanie w projekcie inwestycji w fotowoltaikę w mieście, a zarazem brak zapisów jeśli chodzi o wody geotermalne. Przy czym opisano przykład, że zwrot kosztów inwestycji przeciętnego budynku czterokondygnacyjnego, bez windy w fotowoltaikę będzie trwał 40 lat. Uzupełniając dlaczego – wyjaśniamy, że pod uwagę można brać zużycie energii w części wspólnej, nikt z indywidualnych odbiorców nie będzie miał dzięki zamontowanym panelom obniżek rachunków indywidualnych.

  • Studium zakłada intensywną zabudowę w już istniejących centrach miasta, jak okolice Emilii Plater, Ronda ONZ, Ronda Daszyńskiego w konsekwencji harmonia przestrzeni została zastąpiona ekonomią przestrzeni. Przy czym dogęszczanie zabudowy odbywa się kosztem zabezpieczenia tych przestrzeni w niezbędną infrastrukturę społeczną.

  • Od lat 90. postępuje zabudowa korytarzy napowietrzających i planowane studium tę zabudowę może jeszcze powiększyć.

  • Studium nie zakłada a powinno zakładać wyznaczanie w mieście miejsc na lokalne targowiska, gdzie mieszkańcy mogliby kupować produkty prosto od rolników i producentów. Zwiększałoby to bezpieczeństwo żywnościowe mieszkańców i zmniejszało łańcuch dostaw, ba dawałoby to atrakcyjny rynek zbytu producentom.

  • Identyczna sytuacja dotyczy studni oligoceńskich, wobec wojny na Ukrainie budowa takich studni zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom Warszawy.

  • Zgłoszono potrzebę wyznaczenia miejsc w centrach dzielnic do krótkiego i bezpiecznego parkowania autokarów, przy organizacji wycieczek, wyjazdów i spacerów po Warszawie.

W trwającym 2 godziny spotkaniu wszyscy zainteresowani mogli swobodnie się wypowiedzieć, dyskusja była bardzo merytoryczna i zgromadziła grono realnie zainteresowanych swoim miastem mieszkańców.

W podsumowaniu Burmistrz Grzegorz Wysocki podziękował wszystkim za obecność, jeszcze raz zachęcił do wniesienia swoich uwag do Studium i poinformował o wniesieniu takich uwag ze strony Zarządu Dzielnicy. I będą to:

  1. Uwagi jak powyżej dotyczące 2 ogrodów działkowych na Ochocie.

  2. Wątpliwości, jeśli chodzi o obniżenie kategorii 6 dróg na Ochocie, z których 1 spada aż o 2 kategorie.

  3. Konieczność przeprowadzenia trasy NS, biegnącej na terenie Dzielnicy Ochota w tunelu.

  4. Zbyt mała intensywność zabudowy, za mała wysokość budynków jeśli chodzi o Aleje Jerozolimskie. Ograniczeniem powinien być tu tylko ruch lotniczy.

  5. Brak systemu ewakuacji ludzi na wypadek wojny.

Uczestnicy spotkania poinstruowani zostali w jaki sposób wnieść swoje uwagi do procedowanego dokumentu. Spotkanie zakończył Burmistrz Wysocki informując, że to spotkanie to być może dobry początek takich spotkań w przyszłości na kolejne tematy istotne dla mieszkańców Ochoty. Przebiegło w dobrej atmosferze a każdy z obecnych miał szansę wypowiedzi i przedstawienia swojego punktu widzenia.

fot.UDOchota


 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda