mobile
REKLAMA

Niedzielne spacery po Ochocie

W sezonie jesiennym zachęcamy do wzięcia udziału w  serii spacerów po Ochocie. Wszystkie spacery zaczynają się w niedzielę o godzinie 12.30. Oprowadzać będą Państwo Głowaccy doświadczeni przewodnicy miejscy.

Informacja prasowa/ fot. pixabay.com
Niedzielne spacery po Ochocie

„Gdzie zaczyna się Ochota ?” czyli spacer po najbliższej Śródmieściu części dzielnicy

Każdy wie, w jakiej dzielnicy mieszka. Wymusza to na nas rzeczywistość, bo formalności trzeba załatwić w określonym urzędzie, bo odpowiedni Urząd Skarbowy… Ale nawet Ci, którzy bardziej interesują się Ochotą i starają się zauważać ślady dawnej Warszawy nie zawsze wiedzą, którędy przebiegają granice dzielnicy.  Podczas wycieczki przewodnicy opowiedza  m.in. skąd pochodzi nazwa jednej z głównych arterii stolicy i gdzie znajdowała się osada Nowa Jerozolima, co kamienica w Al. Jerozolimskich ma wspólnego z Petersburgiem, na które z sąsiednich budynków warto zwrócić uwagę i jakie mieściły niespodzianki, gdzie znajdowała się fabryka czekolady, a gdzie dawna redakcja „Rzeczypospolitej”, jakie ślady po dawnych koszarach znajdują się  w dzisiejszej zabudowie w rejonie ul. Lindleya i gdzie dawniej znajdowała się cerkiew, dlaczego na ten teren przeniesiono Szpital Dzieciątka Jezus, kim byli Grotowski i Lindley i dlaczego kanalizacja miała takie znaczenie dla miasta? Którędy wiodła trasa Elektrycznej Kolei Dojazdowej i dokąd można nią było dojechać?

Termin: 2 września  godz.12.30

Miejsce spotkania: Al. Jerozolimskie 85

 „Filmowa Ochota” czyli wycieczka śladami aktorów i filmów

Ochota jest bez wątpienia bardzo fotogeniczna i zielona, a to spowodowało, że została uwieczniona na niejednym obrazie filmowym, zarówno przed drugą wojną światową, jak i w późniejszym okresie. To doskonały materiał do porównań z dzisiejszym wyglądem dzielnicy. Do dziś przetrwała spora część przedwojennej zabudowy, co nadaje dzielnicy specyficzny klimat. Z tego względu od dawna chętnie osiedlali się tu aktorzy i artyści. Jeśli chcą Państwo się dowiedzieć gdzie śpiewał Bodo, a Stanisław Sielański jeździł dorożką, które z gwiazd przedwojennego kina mieszkały na Ochocie, jakie plenery filmowe wybrała węgierska ekipa, gdzie kręcono „Awanturę o Basię” i „Szaleństwa Panny Ewy”, a co z Ochotą miał wspólnego Machulski i „Czterdziestolatek” oraz gdzie można spotkać słynnego misia z klapniętym uszkiem, przewodnicy zapraszają na wspólny spacer. Zaprezentują  jak zmieniła się dzielnica oraz opowiedzą o filmach i ciekawostkach z życia gwiazd, a wszystko to w interesującej scenerii.

Termin: 9 września godz.12.30

Miejsce spotkania: róg Sędziowskiej i Langiewicza

 „Ale wkoło jest zielono” czyli wędrówka przez Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich i Pole Mokotowskie

Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich oraz otaczający go park oficjalnie leży już w granicach Mokotowa, ale bez wątpienia jest częstym miejscem spacerów mieszkańców pobliskiego Rakowca. W końcu wystarczy przejść na drugą stronę ulicy Żwirki i Wigury. Z drugiej strony jednym z największych zielonych kompleksów w stolicy jest Pole Mokotowskie położone w pobliżu w granicach trzech dzielnic: Śródmieścia, Mokotowa i Ochoty właśnie. Skąd się wzięło i jak udało się je uchronić od zabudowy? Gdzie znajduje się pomnik Szczęśliwego Psa i kto był modelem? Gdzie mieszkał Ryszard Kapuściński? Co wspólnego ma Pole Mokotowskie z Jazdowem? Jakie ważne wydarzenie miało tu miejsce w latach 30. XX w.? Gdzie znajduje się jeden z największych głazów narzutowych i jaką drogę przebył?  Jak powstał Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich i dlaczego właśnie w parku? Na te i wiele innych pytań odpowie Państwu przewodnik podczas wspólnej przechadzki.

Termin: 16 września godz.12.30

Miejsce spotkania: Pod pomnikiem-obeliskiem ku czci żołnierzy radzieckich (Żwirki i Wigury 10)

 „Gdzie mieszkał rak?” czyli spacerkiem po Rakowcu

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że Rakowiec to po prostu blokowisko z lat 60. i 70. XX w., ot nic ciekawego. Ale byłoby to mylne mniemanie, bo miejsce to poszczycić się może długą i ciekawą historią, którą z przyjemnością Państwu przybliżę. Jeśli więc chcielibyście poznać rakowieckie legendy i dowiedzieć się gdzie mieszkał tytułowy rak, gdzie znajdowała się karczma „Pociecha” i co to był arendaż, jak dawniej handlowano, i co miał wspólnego Rakowiec ze szpitalem św. Rocha; czym był AGRiL, gdzie znajdowała się ulica Zbarska i co po niej zostało oraz skąd wzięło się jeziorko w Parku im. Zasława Malickiego, a także jakie funkcje pełnił rakowiecki fort, to przewodnik chętnie przybliży Państwu te ciekawe opowieści. O tym i o wielu innych ciekawostkach związanych z Rakowcem z przyjemnością Państwu opowie podczas wspólnej wyprawy wśród bloków i nie tylko.

Termin: 23 września godz.12.30

Miejsce spotkania: przed wejściem do Hali Banacha

 „Międzywojenna Ochota” czyli opowieść o dziejach dzielnicy i jej zabudowie w okresie pomiędzy wojnami.

Tak naprawdę rozwój Ochoty jako nowoczesnej dzielnicy rozpoczął się dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Powstała  tu wówczas nie tylko nowoczesna zabudowa mieszkaniowa, ale także monumentalne gmachy administracji publicznej. Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć m.in. kiedy została erygowana parafia p.w. Św. Jakuba i z jakich świątyń korzystali wcześniej mieszkańcy Ochoty? Jakie są związki wspomnianego kościoła z siostrą Faustyną? Skąd wzięło się słowo „Akademik”? Jaki jest związek polskiej noblistki, Marii Curie-Skłodowskiej, z dzisiejszym Centrum Onkologii przy Wawelskiej i gdzie jest dziś bezcenny gram radu, który przywiozła uczona? Gdzie przed wojną znajdował się Pomnik Lotnika? Na czym polegała idea miasta-ogrodu i gdzie miała powstać nowoczesna dzielnica imienia Marszałka Piłsudskiego oraz jakie ślady po tym niezrealizowanym założeniu możemy dziś odnaleźć na Ochocie.

Termin: 30 września godz.12.30

Miejsce spotkania: przed wejściem do kościoła św. Jakuba na pl. Narutowicza

 „Między redutą, a cegielnią” czyli wyprawa na Szczęśliwice

Podczas wycieczki po Szczęśliwicach także czeka na Państwa niejedna ciekawostka, którą chętnie przybliży przewodnik  m.in. gdzie znajdowała się legendarna Reduta Ordona i jak to się ma do pomnika? Jak oddzielić romantyczną legendę od faktów, jak w rzeczywistości nazywała się reduta i kim był Ordon? W jaki sposób i gdzie upamiętniono lotników brytyjskich zestrzelonych podczas powstania warszawskiego? Jaka była historia szczęśliwieckiego fortu i czy miał więcej szczęścia niż jego rakowiecki sąsiad? Skąd te cegielnie i jak można wykorzystać glinianki? Kim był Dobry Maharadża i dlaczego skweru nie nazwano jego imieniem, tylko tytułem?

Termin: 7 października godz.12.30

Miejsce spotkania: róg ulicy Na Bateryjce i Bohaterów Września

 „Główna droga od Filtrów wiodąca” czyli opowieść o Filtrowej

Podczas wspólnego spaceru wzdłuż ulicy Filtrowej przewodnik  opowie Państwu o jej burzliwej historii i znanych mieszkańcach. Zaprezentuje, gdzie mieszkały gwiazdy przedwojennego kina i teatru, pisarze, artyści, sportowcy. Wyjaśni gdzie znajdowała się siedziba urzędu wojewody warszawskiego. Zwróci także Państwa uwagę na architektoniczne perełki wśród zabudowy, bo czasem wystarczy podnieść głowę albo zrobić krok w bok by dostrzec wyjątkowy detal, na który na co dzień nie zwraca się uwagi. Nie zabraknie także mniej znanych opowieści m.in. gdzie i dlaczego ukrywali się Stefania Grodzieńska i Jerzy Jurandot, skąd wyszedł rozkaz o rozpoczęciu powstania warszawskiego, co wspólnego ma Filtrowa z Katyniem, gdzie znajdował się sklep firmy Pluton, a gdzie w czasie okupacji działała filia słynnej wiedeńskiej firmy Juliusa Meinla? O tym i innych ciekawostkach związanych z Filtrową dowiedzą się Państwo podczas wycieczki wzdłuż tej ciekawej ulicy.

Termin: 14 października godz.12.30

Miejsce spotkania: róg Filtrowej i Al. Niepodległości

Źródło: Urząd Dzielnicy Wola

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda