Nocna prohibicja w Legionowie. Radni powiedzieli "tak"
Radni Legionowa jednogłośnie podjęli decyzję o przyjęciu uchwały dotyczącej ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Tzw. „nocna prohibicja” obowiązywać będzie w godzinach 24.00 - 6:00. Zakaz będzie obejmował sklepy i stacje benzynowe, będą z niego wyjęte lokale gastronomiczne.

Jak wskazuje Urząd Miasta w Legionowie projekt uchwały był poprzedzony konsultacjami społecznymi. Ankietę internetową wypełniło 9981 mieszkańców z czego aż 9240 osób, czyli ponad 92 proc. opowiedziało się za wprowadzeniem nocnego zakazu sprzedaży alkoholu.
W Legionowie działa obecnie 9 punktów sprzedaży alkoholu czynnych po godz. 24, i to właśnie ich będzie dotyczyć ograniczenie. Nowe przepisy zaczną obowiązywać za około 1,5 miesiąca.
- W ślad za Legionowem podobne uchwały planują przedłożyć swoim radom także sąsiednie samorządy. To efekt rozmów prowadzonych między przedstawicielami władz lokalnych, które dostrzegają wspólne wyzwania i potrzebę spójnych działań w regionie – wskazuje Urząd Miasta w Legionowie.
Uchwały dot. zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych funkcjonują już m.in. w Serocku (od 2018 r.), a w Nieporęcie została przyjęta w maju br.
O wprowadzenie podobnych rozwiązań w Warszawie wnioskują m.in. przedstawiciele stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. W ubiegłym roku w stolicy zostały przeprowadzone konsultacje społeczne w tej sprawie. Zdecydowana większość osób biorących udział w konsultacjach opowiedziała się za nocnym zakazem sprzedaży alkoholu. Jak na razie, jednak Rada Miasta nie zajęła się tematem. Za to na ostatniej sesji Rady Warszawy radni Lewicy i Miasto Jest Nasze rozdali radnym z Koalicji Obywatelskiej tzw. „małpki” (bez zawartości). Jak wskazali radni to protest przeciwko temu, że uchwała jest „mrożona” w komisjach.