mobile
REKLAMA

Nowe Centrum Warszawy: 23 propozycje przemiany rejonu ulic Złotej i Zgoda

W ramach Nowego Centrum Warszawy zmieni się rejon ulic Złotej i Zgoda. Trwa konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania tej przestrzeni w samym sercu Śródmieścia. W pierwszym etapie złożono aż 23 prace.

Informacja prasowa
Nowe Centrum Warszawy: 23 propozycje przemiany rejonu ulic Złotej i Zgoda

31 sierpnia minął termin na składanie opracowań studialnych. To pierwsza faza dwuetapowego konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznej w rejonie ulic Złotej i Zgoda.

Wpłynęły aż 23 opracowania. Spośród nich sąd konkursowy wybierze kilka prac, których autorzy zostaną zaproszeni do drugiego etapu konkursu. Uczestnicy będą mieli czas do drugiej połowy października na złożenie projektów.

Miastu zależy na poprawie jakości przestrzeni publicznej. Obszar, który objęliśmy konkursem ma być przekształcony w taki sposób, aby zapewnić dostępność osobom o ograniczonej mobilności i percepcji. Na przekształcanym obszarze pojawi się więcej zieleni zgodnie z koncepcją Nowego Centrum, ogłoszoną i wdrażaną przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego – mówi Marlena Happach, architekt miasta.

Nagrody w konkursie

Pula nagród w konkursie wynosi 150 tys. zł. Zespół, który zajmie pierwsze miejsce, otrzyma 80 tys. zł i zaproszenie do negocjacji z wolnej ręki. Druga nagroda wyniesie 40 tys. zł., a trzecia – 20 tys. zł. Pula na wyróżnienia wynosi 10 tys. zł.

W skład sądu konkursowego wchodzi 13 osób. Sędziuje m.in. Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, a funkcję przewodniczącej pełni Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. W sądzie zasiadają także liczni eksperci i przedstawiciele jednostek miejskich.

Nowe Centrum Warszawy 

Konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania ulic Złotej i Zgoda to, po rozstrzygniętym 11 czerwca konkursie na ulicę Chmielną, kolejny etap przekształcania ulic i placów w ścisłym centrum stolicy - w przyjazną, estetyczną i zieloną przestrzeń. Trwa przebudowa skrzyżowania ulicy Marszałkowskiej i Królewskiej oraz prace na rondzie Dmowskiego i tzw. Placu Pięciu Rogów u zbiegu ulic Kruczej, Brackiej, Chmielnej, Zgody i Szpitalnej. Wzdłuż ul. Marszałkowskiej powstają nowe drogi rowerowe i niebawem przybędą drzewa. Będzie wygodniej i bezpieczniej dla wszystkich użytkowników dróg, a zwłaszcza dla pieszych i rowerzystów. Projektowane są przebudowy kolejnych odcinków Marszałkowskiej, a zmiany czekają też plac Trzech Krzyży, ul. Kruczą i Al. Jerozolimskie.

Fot. UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda