Nowe Epifanie – są już bilety na kolejną edycję festiwalu
Można już kupować bilety na wydarzenia 14. edycji Festiwalu Nowe Epifanie organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Festiwal rozpocznie się 22 lutego i potrwa do 2 kwietnia. W programie są premiery teatralne, pokazy gościnne, wystawa, potańcówka, koncerty muzyki dawnej oraz kulinaria.
Otchłań przyzywa otchłań — więc nawałnicą wściekłą, na moje serce spadło udręczeń całe piekło – to słowa Psalmu XLI w tłumaczeniu Witolda Gomulickiego. Wiele osób w dzisiejszych, niełatwych czasach może się podpisać pod tymi wersami. Właśnie pojęciu otchłani poświęcona będzie 14. edycja Festiwalu Nowe Epifanie.
Chrześcijańska opowieść o otchłani przez wieki dobitnie konfrontowała nas ze śmiercią, z utratą, opuszczeniem, głęboką niepewnością i lękiem egzystencjalnym. Jednak wraz z rozpadem chrześcijańskiej narracji wiele z tych doświadczeń straciliśmy z pola widzenia. Podejmując ten temat w ramach Festiwalu, chcemy się do niego zbliżyć – piszą organizatorzy.
Tegoroczny program Nowych Epifanii (22.02-2.04) zagości na deskach Nowego Teatru, Teatru Powszechnego, TR Warszawa, Komuny Warszawa, w Galerii Prześwit, Muzeum Narodowym w Warszawie, Państwowym Muzeum Etnograficznym oraz w Kościele Ewangelicko-Reformowanym. Festiwal otworzy premiera „Gości Wieczerzy Pańskiej" w reżyserii Tomasza Fryzła. Spektakl Nowego Teatru, bazujący na filmie Ingmara Bergmana, opowiada o otchłani człowieka zawieszonego między dawną nadzieją a jej aktualnie doświadczanym brakiem. Inne propozycje teatralne to „Macocha" Błażeja Biegasiewicza z Teatru Polskiego z Poznania, „Tęsknica" w reżyserii Pameli Leończyk, a w TR Warszawa będzie można zobaczyć „Inferno" Akademii Sztuk Teatralnych z Krakowa w reżyserii Wery Markowskx, przedstawienie oparte na „Boskiej Komedii" Dantego. Jako zwieńczenie programu teatralnego gościnny spektakl z Narodowego Starego Teatru w Krakowie. „Arianie" w reżyserii Beniamina Bukowskiego to przedstawienie, które przygląda się fenomenowi jednego z najbardziej fascynujących ruchów religijnych, intelektualnych i społecznych, jakie działały na ziemiach Rzeczpospolitej w XVI i XVII wieku. Uznane one zostały przez Kościół Katolicki za herezję i strącone w otchłań niebytu.
Festiwal Nowe Epifanie to nie tylko teatr. Program muzyczny otworzy potańcówka ostatkowa, do której przygrywać będzie polsko-białoruski zespół Hajda Banda / Гайда Банда. W kolejnych dniach Adam Strug – stały gość Festiwalu – wykona „Pieśni z otchłani", Maria Erdman wraz ze Zbigniewem Pilchem zaprezentują program „Testament", a zespół Vox Imaginaria, specjalnie na zamówienie Festiwalu przygotował koncert muzyki schyłku średniowiecza „Deduto sey. Świat jako otchłań".
Program kulinarny Nowych Epifanii będzie w tym roku poszerzony o przygotowane przez Monikę Kucię materiały związane z kulturą stołu, przepisy i inspiracje kulinarne, prezentowane będziemy na festiwalowej stronie internetowej. W przygotowaniu także kulinarne warsztaty dobroczynne.
Z kolei Dawid Zalesky zaproponuje w ramach Festiwalu instalację wizualną „Heretyczki", która połączona będzie z performensem oraz dyskusją.
Więcej o programie tegorocznego Festiwalu Nowe Epifanie można przeczytać na stronie wydarzenia https://noweepifanie.pl/festiwal/. Organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II, warszawska instytucja kultury.
Bilety na Festiwal są do nabycia przez stronę noweepifanie.pl, sprzedaż obsługują także kasy teatrów oraz system kicket.com.
fot. um Warszawa