mobile
REKLAMA

Nowoczesny bosmanat powstanie w Porcie Czerniakowskim

Rozstrzygnięty został konkurs na bosmanat w Porcie Czerniakowskim. Wyłoniony zwycięzca poza nagrodą pieniężną będzie miał możliwość wzięcia udziału w negocjacjach dotyczących realizacji projektu. A Wam jak się podoba?

Marcin Kalicki
Nowoczesny bosmanat powstanie w Porcie Czerniakowskim

Miasto chce zastąpić stary biało-niebieski budynek bosmanatu nowoczesną, szklaną bryłą z ażurowymi stalowymi elementami, która to wtopiona zostanie w okoliczną zieleń oraz betonowe nabrzeże. Nowe miejsce ma być otwarte dla mieszkańców chcących aktywnie spędzić czas na rzece. – Obserwując od lat rosnące zainteresowanie rekreacją na wodzie w Warszawie pragniemy stworzyć port na miarę stolicy. Cieszymy się z tak szerokiego zainteresowania konkursem. Mamy nadzieję, że tworzymy nowe miejsce dla wodniaków. Chcemy, by rekreacja na wodzie była dostępna dla każdego i jak najbliżej domu – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. Zielonej Warszawy. Początek budowy nowego bosmanatu zaplanowany jest najwcześniej na przyszły rok. Cała inwestycja ma zostać skończona za 3 do 5 lat.

Jednoetapowy konkurs na koncepcję architektoniczną wielofunkcyjnego budynku usługowego z bosmanatem wygrała pracownia GAB Piotr Grabowski Architekt. Sąd konkursowy przyznał także drugą i trzecią nagrodę, a także cztery wyróżnienia. Zwycięzca otrzyma 30 tysięcy złotych nagrody.

“Nagrodę przyznaje się w szczególności za czytelny układ przestrzenny budynku, który niski, pokryty zielonym dachem, w południowej części terenu ukryty jest w widokach od trasy komunikacyjnej, a w części północnej stanowi akcent wysokościowy identyfikujący miejsce lokalizacji portu. Taka koncepcja ukształtowania zabudowy umożliwia zarówno zachowanie istniejącej wartości otwartego krajobrazu doliny Wisły w tym rejonie miasta, jak i wprowadza nową wartość architektonicznej dominanty, o gabarytach stosownych do nadrzędnej roli krajobrazu przyrodniczego, eksponującej szczególną rolę terenu Portu Czerniakowskiego w ciągu bulwarów nadwiślańskich” – napisał w uzasadnieniu sąd konkursowy.

Fot. UM

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda