mobile
REKLAMA

Nowy Plac Grunwaldzki

Pierwsze prace nad zagospodarowaniem Placu Grunwaldzkiego rozpoczęły się już w 2004 roku. Po 11 latach można poznać najnowszą wizję Placu. Konkurs architektoniczny wygrała Inicjatywa Projektowa. Szczegółowy projekt mamy poznać jeszcze w tym roku.

Nowy Plac Grunwaldzki

W kwietniu 2015 roku ruszyły warsztaty urbanistyczno – architektoniczne przygotowane na zlecenie stołecznego Ratusza przez warszawski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Celem warsztatów było uzyskanie różnorodnych propozycji zagospodarowania obszaru u zbiegu ulic Broniewskiego, Alei Jana Pawła II i Alei Wojska Polskiego. Przeprowadzono je w dwóch etapach.

W pierwszym etapie oceniano takie elementy projektów jak: kompozycja przestrzeni publicznej w obszarze objętym opracowaniem, założenia programowe proponowanego rozwiązania przestrzennego, propozycje rozwiązań komunikacyjnych, kompozycja terenu i proponowane obszary jego powiązania z sąsiadującymi terenami. Nadesłane propozycje oceniło jury, w skład, którego weszli przedstawiciele Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy oraz architekci i urbaniści z oddziału warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

W drugim etapie wzięło udział pięciu uczestników. Najlepszą propozycję przedstawiła Inicjatywa Projektowa. Według architektów Inicjatywy, Plac Grunwaldzki powinien stać się atrakcyjną przestrzenią publiczną i punktem łączącym stary i nowy Żoliborz. W przypadku Placu Grunwaldzkiego zaproponowano zorganizowanie w punkcie zamknięcia osi biegnącej od Cytadeli, miejsca interakcji społecznych i spotkań opartych na formach przestrzennych, nawiązujących do instalacji Roberta Morrisa wzbogaconej o elementy „skate pool”.

W myśl projektu odsłonięty w 1998 roku  Pomnik czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej, nazywany też pomnikiem Hallerczyków zostanie na swoim miejscu. Przedpole przed pomnikiem przybierze formę schodów terenowych.

Przedstawiony przez Inicjatywę Projektową plan półkolistej zabudowy wschodniej części Placu nawiązuje do międzywojennej koncepcji architekta Antoniego Jawornickiego. Na parterze zaprojektowanych budynków maja mieć miejsce lokale usługowe, a także siedziby instytucji publicznych. Obecny, drobny handel z Placu Grunwaldzkiego zostanie przeniesiony wzdłuż ulicy Broniewskiego.

Szczegółowy projekt ma zostać przedstawiony do końca 2015 roku, tak aby po zaakceptowaniu przez władze Warszawy mógł być wdrożony w życie w pierwszych miesiącach przyszłego roku.  

Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda