mobile
REKLAMA

Obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim

Obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim są w pełnym rozkwicie, a organizatorami wydarzeń są Muzeum Getta Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. W ramach obchodów, zaplanowano ponad 170 wydarzeń, w tym uroczysty koncert polsko-izraelskiej orkiestry symfonicznej, specjalny portal informacyjny, wystawy, przedstawienia teatralne, sesje naukowe i edukacyjne.

Jędrzej Cichocki
Obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim

Pamięć 1943

 

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, określił powstanie w getcie warszawskim jako największy zbrojny zryw Żydów w czasie II wojny światowej, a także pierwsze powstanie wielkomiejskie w okupowanej Europie, które stało się symbolem oporu Żydów z Polski wobec Holokaustu. Koordynatorzy obchodów przygotowali wiele wydarzeń, które pozwalają na poznanie historii powstania oraz uczczenie pamięci ofiar. Muzeum Getta Warszawskiego zorganizuje wystawę "Pamięć 1943", na której zostaną zaprezentowane eksponaty pozyskane podczas wykopalisk prowadzonych w 2022 roku w okolicach tzw. Bunkra Anielewicza. Na wystawie będzie można zobaczyć przedmioty codziennego użytku, fragmenty żydowskich pism religijnych i powieści w języku polskim, a także przedmioty modlitewne. Wystawę można oglądać od 31 marca do 7 maja 2023 roku w warszawskiej galerii Kordegarba.

 

Dom Sierot Janusza Korczaka

 

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce przygotowało spektakl "Lekcja umierania doktora Korczaka", będący adaptacją sztuki "Poczta" Rabindranatha Tagore'a, indyjskiego poety, pisarza, zdobywcy Nagrody Nobla, oraz fragmentów pamiętników Janusza Korczaka. Spektakl opowiada o tworzeniu przedstawienia przez dzieci w Domu Sierot Janusza Korczaka, które zostały później wywiezione do obozu zagłady w Treblince. "Lekcja umierania doktora Korczaka" to owoc pracy dzieci z Teatru Muzycznego Junior w Gdyni i dorosłych aktorów – w roli Janusza Korczaka wystąpi Jakub Kornacki, a jako pani Stefa na scenie zaprezentuje się Agnieszka Brenzak. Premiera spektaklu będzie miała miejsce 24 kwietnia 2023 roku o godzinie 19.00 w Teatrze Lalka w Pałacu Kultury i Nauki, na które teranie niegdyś mieścił się Dom Sierot Janusza Korczaka.

 

Żonkile już po raz jedenasty

 

Muzeum POLIN z kolei zorganizuje już po raz jedenasty akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile", której hasłem przewodnim jest "Łączy nas pamięć". W tym roku żonkile zostaną rozdane nie tylko w Warszawie, ale również w Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Białymstoku i Lublinie. Akcja ma na celu propagowanie wiedzy o historii powstania w getcie warszawskim oraz upamiętnienie jego ofiar.

polin.pl/pl/nie-badz-obojetny-program

Obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim mają na celu upamiętnienie ofiar oraz propagowanie wiedzy o historii powstania. Wydarzenia te są ważnym elementem edukacji o Holokauście i przypominają o potrzebie walki z rasizmem, nietolerancją i przemocą.

fot.pixabay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda