mobile

Obchody 97. Rocznicy Placu Wilsona w Żoliborzu: dwa dni pełne atrakcji i świętowania!

Obchody 97. rocznicy nadania nazwy Placu Wilsona w Parku im. Stefana Żeromskiego oraz w Fortu Sokolnickiego odbędą się przez dwa dni i będą pełne atrakcji dla wszystkich. W sobotę zaplanowano spektakle teatralne, konkursy, warsztaty oraz koncerty, a w niedzielę w Fortu Sokolnickiego czekają spektakl dla dzieci, pokaz naukowy, koncert uczniów Szkoły Muzycznej oraz wiele warsztatów

Aleksandra Żochowska
TAGI
Obchody 97. Rocznicy Placu Wilsona w Żoliborzu: dwa dni pełne atrakcji i świętowania!

Już jutro od godziny 13.00 odbędą się obchody 97. rocznicy pierwszego nadania nazwy Placu Wilsona w Parku im. Stefana Żeromskiego,  a w niedzielę w Forcie Sokolnickiego.

Przygotowano mnóstwo atrakcji dostępnych dla osób w każdym wieku, i co istotne, tegoroczne obchody będą trwały aż przez dwa dni.

Wrzesień 1926 roku był wyjątkowo istotnym momentem w historii Żoliborza. Wówczas po jednomyślnej decyzji Rady Miasta Stołecznego Warszawy, nadano Placowi, który obecnie znajduje się centralnie w dzielnicy, nazwę na cześć amerykańskiego prezydenta, zmarłego dwa lata wcześniej, Thomasa Woodrowa Wilsona. Przed tym wydarzeniem, przez trzy lata, Plac nosił imię Stefana Żeromskiego. Niestety, 14 lat później okupanci zdecydowali o kolejnej zmianie nazwy, dlatego od 1940 roku stał się Placem Gdańskim, a dziesięć lat później przemianowano go na Plac Komuny Paryskiej. Dopiero w 1990 roku przywrócono mu obecną nazwę.

Sobotnie atrakcje w Parku im. Stefana Żeromskiego:

13:10 - 14:00: "Z malowanej skrzyni" – Teatr Złoty Dukat zaprezentuje malowniczą baśń opartą na ludowych motywach, ubrani w oryginalne stroje.

14:00: Parada bicykli i pokaz mody dwudziestolecia przez grupę rekonstrukcji historycznej „Bluszcz”.

14:40: Koncert inspirowany spektaklem „Pasztety do boju” Teatru Komedia, opowiadający o trzech nastolatkach w szalonym rowerowym wyjeździe.

14:00 - 17:00: Równolegle odbędą się: turniej kapslowy, zabawy z epoki i szermierka, pokazy jazdy na rowerze, pokazy sztuczek cyrkowych, a także strefy: OSIR, zabaw, zdrowia i warsztatów z Żoliborską Biblioteką, Dziadkiem Lisieckim, animatorami z MALu i CLŻu. „Warszawską kranówkę” dostarczy MPWiK.

Żoliborski Dom Kultury zapewni wspaniałą rozrywkę przez cały dzień na swoich stoiskach. Przewidziane są różnorodne warsztaty:

  1. "Patyczki – kamyczki": Plastyczne otwarte warsztaty sensoryczne dla dzieci, wykorzystujące naturalne materiały tj. szyszki, piaski, kamyki, patyczki, glina, tkaniny, włóczki, kasztany, liście i tekturę. Prowadzenie: Julia Burek-Wolska – artystka plastyczka i pedagożka.

  2. "Żoliborskie Retro Pocztówki": Otwarty warsztat z tworzenia historycznych kartek pocztowych. Prowadzenie: Anusza Gawor, Leszek Nurzyński – animatorzy Żoliborskiego Domu Kultury.

  3. "Breloczki i smycze z makramy": Otwarty warsztat dla początkujących, gdzie uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy. Prowadzenie: Ewa Szymanek – animatorka Centrum Lokalnego Żoliborz.

  4. "Wata cukrowa": Przysmak na miejscu.

  5. "Wspomnienie lata – herbaty rozgrzewające": Warsztaty dotyczące termiki ziół i tworzenia własnych mieszanki herbaty. Prowadzenie: Joanna Stopczyńska z QATII.

  6. "Ekoprinting": Warsztaty barwienia i odbijania roślin na tkaninie. Prowadzenie: Anna Ludwicka – artystka graficzka.

  7. "Zajęcia stolarskie": Dla miłośników rękodzieła i pracy z drewnem, z możliwością wypalania wzoru na drewnie. Prowadzenie: Angelika z Kolorowych Kredek.

O 17:10 zostaną zdmuchnięte świeczki na przepysznym torcie dostarczonym przez cukiernię Blikle.

Wieczór uświetnią dwa koncerty: o 19:00 Patrycji Markowskiej, a następnie o 20:45 - Sarsy, dając okazję do tańca przy najlepszych przebojach.

Niedziela z Żoliborskim Domem Kultury w Forcie Sokolnickiego:

Niedzielne świętowanie przeniesie się do Fortu Sokolnickiego, placówki Żoliborskiego Domu Kultury, która przygotowała wiele atrakcji:

13:00: "Dziwne Zwierzęta" – spektakl Teatru Sytuacje Grupa dla dzieci w wieku 4 do 10 lat.

14:30: "Secret Science Agency" – fascynujący pokaz naukowy przygotowany przez Heweliusze Nauki.

16:00: "Muzyczne impresje" – Koncert uczniów Szkoły Muzycznej nr 4 w Warszawie.

W godzinach 14:00 – 17:00 w Forcie Sokolnickiego odbędą się różnorodne warsztaty, na które obowiązują zapisy poprzez Strefę Zajęć:

  1. "eau de Żoli – spotkanie olfaktoryczne": Tworzenie wyjątkowych zapachów inspirowanych Żoliborzem i Fortem Sokolnickiego.

  2. "Botaniczne kosmetyki": Tworzenie naturalnych kosmetyków na bazie tłoczonych olejów z nasion i surowców roślinnych.

  3. "Mydła potasowe": Wykonywanie pasty mydlanej do mycia ciała, kremowego mydła w płynie i aromatycznego peelingu.

  4. "Ekoprinting": Naturalne barwienie i odbijanie roślin na tkaninie.

  5. "Zajęcia stolarskie z nauką obsługi wypalarki": Rękodzielnicza praca z drewnem.

Wieczorem o 18:00 odbędzie się koncert zespołu "Propabanda East Collective" grającego energetyczną muzykę bałkańską i klezmerską.

foy. UD Żoiborz

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda