mobile
REKLAMA

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

2 października 2020 r., w dniu Narodowego Dnia Pamięci o Ludności Cywilnej Powstańczej Warszawy w Pruszkowie odbyły się obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. Zostały zorganizowane przez Powiat Pruszkowski oraz Miasto Pruszków, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Muzeum Dulag 121.

 

Iga Tymczyszyn
Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Dulag 121 w Pruszkowie był nazistowskim obozem przejściowym, w którym gromadzona była ludność Warszawy oraz pobliskich miejscowości w trakcie oraz po zakończeniu powstania warszawskiego. W okresie funkcjonowania tego obozu przeszło przez niego około 400 tys. osób.

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosącym Im Pomoc rozpoczęły się na Cmentarzu Żbikowskim w Pruszkowie, gdzie uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą wszystkich zabitych i zmarłych więźniów obozu Durchgangslager 121, którzy zostali pochowani w bezimiennych mogiłach tego właśnie cmentarza. Następnie pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” na terenie byłego obozu została odprawiona Msza Święta w intencji więźniów i niosących im pomoc. Koncelebrował ją ksiądz Stanisław Maciej Kicman – były więzień obozu Dulag 121, ksiądz Bogdan Przegaliński oraz ksiądz dziekan Marian Mikołajczak. Po mszy nadszedł czas na rozdanie dyplomów za działanie związane z ochroną pamięci narodowej oraz listów nominacyjnych Medalu „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” nadanych przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego.

Podczas uroczystości zostały odczytane listy, skierowane do uczestników obchodów, od między innymi Pani Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, Pana Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów oraz Pana Mariusza Błaszczaka Ministra Obrony Narodowej. Po odczytaniu listów nadszedł moment na Apel Pamięci oraz złożenie wieńców. Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosącym Im Pomoc zakończyły się występem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

 

fot. Erika Motyl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda