mobile
REKLAMA

Ostrogi piętowe - charakterystyka i leczenie schorzenia

Ostroga piętowa to nic innego jak zmiana zwyrodnieniowa w formie ostrej narośli kostnej powstająca w okolicy guza piętowego. Schorzenie to dotyka najczęściej osoby uprawiające sport a także w średnim jak i w podeszłym wieku. W wielu przypadkach osoba dotknięta tą przypadłością nawet o niej nie wie, gdyż często ostroga piętowa nie daje żadnych objawów. Pierwsze symptomy ostrogi piętowej oraz dyskomfort pojawiają się w momencie mechanicznego podrażnienia w obrębie pięty.

Artykuł sponsorowany
Ostrogi piętowe - charakterystyka i leczenie schorzenia

Podrażniona ostroga piętowa przejawia się silnym, miejscowym bólem w okolicy pięt. Wyróżnia się dwa rodzaje ostrogi piętowej - górną, dotykającą na skutek zapalenia ścięgna Achillesa oraz dolną dotykającą na skutek zapalenia rozcięgna podeszwowego. Do osób w grupie ryzyka należą sportowcy, osoby starsze a także osoby z nadwagą.

 

 

Ostroga piętowa objawy - zapalenie rozcięgna podeszwowego

Główne objawy ostrogi piętowej to przede wszystkim dolegliwości bólowe występujące w części przyśrodkowej kości piętowej lub na podeszwowej części stopy. W zależności od lokalizacji schorzenia, osoba chora może odczuwać silny ból przy próbie uniesienia palców stopy lub czuć intensywny dyskomfort w okolicy pięty zwłaszcza po dłuższym chodzeniu lub długotrwałym przebywaniu w pozycji stojącej. Podstawą rozpoznania schorzenia jest dokonanie dokładnego wywiadu oraz badań obrazowych takich jak RTG oraz USG w pozycji AP i bocznej.

 

Ostroga piętowa leczenie

Zastanawiasz się jak leczyć ostrogę piętową? Leczenie ostrogi piętowej należy wdrożyć już od momentu pojawienia się dolegliwości bólowych. Należy pamiętać, że w związku z rozwiniętym stanem zapalnym także w początkowym stadium zaleca się zastosowanie terapii kompleksowej czyli tzw. leczenie zachowawcze obejmujące leczenie farmakologiczne, kinezyterapię, fizykoterapię. W zaawansowanych przypadkach potrzebny staje się zabieg chirurgiczny, blokowanie sterydami oraz leczenie ostróg piętowych falą uderzeniową. Ulgę przynoszą także amortyzujące wkładki ortopedyczne oraz redukcja masy ciała.

Najskuteczniejsze leczenie bólu pięty stanowi zastosowanie fali uderzeniowej, o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Lecznicze fale oddziałują bezpośrednio na poziomie komórkowym, dokonując przejściowego uszkodzenia błony komórek nerwowych oraz zwiększenia ich przepuszczalności skutkującym złagodzeniem dolegliwości bólowych. Generowane fale ułatwiają regenerację zajętych komórek, a samo stosowanie fali uderzeniowej łagodzące ostrogi piętowe przynosi oczekiwane rezultaty po 5-7 zabiegach.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda