Pałac Saski zostanie odbudowany
Od kilku lat trwa dyskusja nad tym, czy powinien zostać odbudowany Pałac Saski, a wraz z nim również Pałac Brühla. Zwolennicy nie mogli znaleźć zrozumienia u kolejnych władz. Teraz może się to zmienić
Pomysł ten popiera obecny Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wskazuje, że na stulecie niepodległości powinny rozpocząć się prace związane z odbudową tych jednych z najbardziej charakterystycznych i popularnych budowli miasta stołecznego.
- Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w pełni popiera ideę odbudowy Pałacu Saskiego i pałacu Brühla. Budowle te powinny znowu zaistnieć w krajobrazie Warszawy. Najwłaściwszą formą odtworzonych budynków powinien być wygląd przed 1 IX 1939 roku. Za szczególne ważne uważam odtworzenie wnętrz pałacu Brühla, zaprojektowanych przez Bohdana Pniewskiego, będących jedną z najwybitniejszych kreacji architektonicznych z okresu 20-lecia międzywojennego - napisał w oświadczeniu prof. dr hab. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
- Odbudowa Pałacu Saskiego i zachodniej pierzei placu mogłaby być okazją do dobrej współpracy przyszłych władz miejskich z władzami państwowymi. Liczę, że działania te zostaną podjęte – dodał. W odbudowanym Pałacu Brühla wojewódzki konserwator zabytków widzi nową siedzibę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pałac Saski także może zostać zagospodarowany przez władze państwowe.
Pałac Saski został wybudowany w drugiej połowie XVII wieku. W 1713 roku kupił go król August II, który przez jedenaście lat rozbudowywał dawny dwór rodziny Morsztynów. Po śmierci Augusta III Sasa pałac przestał pełnić funkcję rezydencji królewskiej. Gmach w ostatnich dniach grudnia 1944 roku został wysadzony w powietrze przez Niemców. Podobnie jak Pałac Brühla. Czy budowle znów pojawią się na mapie Warszawy? Jest na to duża szansa.