Pamiątkowa tablica Andrzeja Wajdy
Warszawa upamiętnia Andrzeja Wajdę, wybitnego reżysera, honorowego obywatela stolicy, doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. W czwartą rocznicę jego śmierci została odsłonięta pamiątkowa tablica.
Tablica, która zawisła na ścianie budynku u zbiegu ulic Józefa Hauke-Bosaka i Śmiałej na warszawskim Żoliborzu Oficerskim, przypomina, że właśnie w tym miejscu, przez kilkadziesiąt lat, mieszkał i pracował Andrzej Wajda. Z miejscem tym czuł się bardzo związany, wielokrotnie podejmował inicjatywy mające na celu ochronę dziedzictwa przyrodniczego i architektonicznego swojej dzielnicy.
Pamiętając o twórczym dorobku reżysera
Po śmierci Andrzeja Wajdy jego sąsiedzi, mieszkańcy Żoliborza i Warszawy, mogli wpisać się do księgi kondolencyjnej i wyrazić, jak ważna była dla nich jego obecność. O specjalne upamiętnienie twórcy zabiegało Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Rada i Zarząd dzielnicy Żoliborz, wraz z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
- Jesteśmy szczęśliwi, że pojawiają się kolejne inicjatywy, mające na celu upamiętnienie naszego patrona. Chcemy przypominać mieszkańcom Warszawy o jego twórczym dorobku, organizując pokazy filmowe i dyskusje - mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
Środa z Wajdą
Miłośników twórczości Mistrza CKF zaprasza w każdą środę o 19:00 do Klubu Filmowego Wajda. Spotkania w nowo otwartej siedzibie Centrum (Aleje Ujazdowskie 20) poprowadzi dziennikarka Joanna Sławińska. W repertuarze m.in. „Wesele" i „Panny z Wilka". Pokazy filmowe odbywają się z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Źródło: UM Warszawa