mobile
REKLAMA

Pęcice: obchody 79. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i bitwy pod Pęcicami

Już wkrótce czekają nas liczne wydarzenia związane z obchodami 79. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego. Jednym z nich będą uroczyste obchody w Pęcicach, które zaplanowano na niedzielę – 30 lipca

Informacja prasowa
TAGI
Pęcice: obchody 79. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i bitwy pod Pęcicami

Będą to obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz bitwy i egzekucji w Pęcicach. Obchody rozpoczną się o godz. 8.30. W pobliżu tablicy upamiętniającej walki powstańcze na Ochocie w sierpniu 1944 r. (ul. J.U. Niemcewicza 5, róg ul. A. Asnyka) zostanie podstawiony autokar, którym uczestnicy uroczystości z dzielnicy Ochota, przede wszystkim przedstawiciele IV Obwodu AK Warszawa Ochota, udadzą się do Pęcic. Odjazd autokaru o godz. 9.00, powrót w to samo miejsce po zakończeniu uroczystości ok. godz. 15.30.

Co się wydarzyło w Pęcicach?

Dlaczego uroczystości rocznicowe odbywają się w Pęcicach? Przypomnijmy historię boju pod Pęcicami.

 - Po ciężkich walkach pierwszego dnia Powstania Warszawskiego, wieczorem 1–2 sierpnia 1944 r., większość jednostek wojskowych 4. Podokręgu Ochota dowodzonych przez ppłk Mieczysława Sokołowskiego ps. Grzymała zaczęła wycofywać się z Ochoty w kierunku lasów Sękocin i Chojnowo. O godz. 5 rano 2 sierpnia skoncentrowane oddziały wyruszyły z okolic wsi Reguły przez Pęcice w kierunku lasów. W dworze pęcickim stacjonowały niemieckie jednostki wojskowe. Odległość z Reguł do Pęcic wynosiła około 2 km. Teren był niekorzystny z operacyjnego punktu widzenia dla powstańców, gdyż marsz wymagał od nich posuwania się 1 km drogi w górę zbocza do Pęcic, a następnie 1 km odcinka drogi prowadzącego po grobli po szerokiej, sporadycznie mokra łąka. Obrońcy niemieccy dysponowali dobrą obserwacją i polami ostrzału, co dawało im przewagę nad zbliżającymi się jednostkami polskimi. Gdy polskie oddziały posuwały się wzdłuż grobli, pojawiły się samochody z oddziałami niemieckimi. Wywiązała się walka, której odgłosy zaalarmowały oddziały niemieckie stacjonujące w pęcickim dworze. Doszło do regularnej bitwy. Kolumna oddziałów powstańczych podzieliła się na dwie części: oddział czołowy składający się z trzech plutonów harcerskich nacierających wzdłuż drogi i ocierających się o główne siły niemieckie oraz główny element oddziału powstańczego, który pod osłoną tego ataku ominął Pęcice z prawej strony i dotarł do lasów sękocińskich, a następnie do lasów chojnowskich. Oddziały nacierające na Pęcice poniosły bezpośrednio ciężkie straty. Niemcy wzięli wielu jeńców. - 2 sierpnia hitlerowcy rozstrzelali 60 powstańców schwytanych w cegielni w Pęcicach.

fot.UDOchota


 


 


 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda