mobile

Plan dla placu Narutowicza

Warszawa tworzy plan zagospodarowania przestrzennego dla okolicy Placu Narutowicza. Plac Narutowicza to samo serce Starej Ochoty z pętlą tramwajową, pomnikiem patrona – prezydenta Gabriela Narutowicza, pięknymi zabytkami – Domem Studenckim Politechniki Warszawskiej i kościołem św. Jakuba (Niepokalanego Poczęcia NMP). Znajduje się tutaj około 180 obiektów o walorach zabytkowych, ale są też powojenne osiedla modernistyczne i obiekty, takie jak Hala Kopińska. Plan ma zapewnić harmonijny rozwój terenów w tej części Ochoty z zachowaniem wartości historycznych i dużą dbałością o zieleń.

 

Informacja prasowa
Plan dla placu Narutowicza

Konsultacje społeczne będą trwać od 19 stycznia do 7 marca. Odbędzie się też spotkanie dotyczące planu w formule dyskusji on-line 26 stycznia o godzinie 17.00. Na YouTube – można oglądać spotkanie i dyskutować na czacie na platformie ZOOM – można zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, napisz na dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl. Link do spotkania oraz instrukcję prześlemy Ci w mailu zwrotnym.

Sprawdź wcześniej, jak działa ZOOM, zrób test na https://zoom.us/test, żeby nic Cię nie zaskoczyło i żeby uczestnictwo w dyskusji przebiegało bez żadnych niespodzianek.

Zachęcamy mieszkańców Ochoty do udziału w konsultacjach oraz w spotkaniu on-line. Uwagi mieszkańców są ważnym elementem tworzenia planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Czy i które będą uwzględnione – czas pokaże, ale z pewnością warto przedstawić swoje opinie.

Plan miejscowy składa się z dwóch części: tekstu planu (który stanowi treść uchwały rady miasta), oraz rysunku planu (który jest ilustracją do tekstu). Obie te części są nierozerwalnie ze sobą połączone – nie ma sensu czytanie samego tekstu bez patrzenia na rysunek i na odwrót.

Tekst i rysunek projektu planu (dostępne od 19 stycznia). Z tekstem i rysunkiem projektu planu miejscowego możesz zapoznać się też w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego, Marszałkowska 77/79, pon.-pt., w godz. 8:00 – 16:00 oraz podczas  dyskusji on-line 26 stycznia (środa) o godz. 17:00

Projektant planu będzie pełnić dyżury telefoniczne we wtorki – 25 stycznia, 1, 8, 15 lutego w godz. 12.00 – 15.00 pod numerem 22 3258108. Z kolei jak zgłosić uwagi do planu zagospodarowania przestrzennego można się dowiedzieć pod adresem architektura.um.warszawa.pl lub dzwoniąc na numer 19115. Wszystkie informacje będą na bieżąco zamieszczane na stronie www urzędu Ochota oraz na urzędowym fb. Dokumentacja w wersji papierowej dot. planu została wywieszona w holu, na I piętrze w Urzędzie Dzielnicy Ochota przy ul. Grójeckiej 17 A. Z treścią i załącznikiem graficznym planu można się zapoznać TUTAJ.

Jak złożyć uwagi do projektu planu do 7 marca 2022 r. :

Wzór formularza znajdziesz tu: 

Uwaga do mpzp do wypełnienia odręcznego

Uwaga do mpzp do wypełnienia na komputerze

Jeśli chcesz poinformować swoich sąsiadów – wydrukuj plakat i powieś go na klatce!

Każdy może złożyć uwagi do planu  i proponować zmiany, jeśli jego zdaniem powinny zostać wprowadzone w przygotowanym projekcie planu, zanim stanie się on obowiązującym prawem. Wszystkie głosy są tak samo ważne. Nie ma znaczenia, czy jest się właścicielem gruntu, mieszkańcem obszaru objętego planem czy jakiegokolwiek innego fragmentu miasta, czy reprezentuje się tylko własny interes lub potrzeby grupy osób, stowarzyszenia, fundacji itp. Każda sprawa jest indywidualnie rozpatrywana przez autorów planu – urbanistów i architektów, a ostatecznie przez Prezydenta i radnych. 

Warto brać udział w dyskusji, ponieważ złożone uwagi pomogą projektantom przygotować lepszy plan. Uwagi składamy:

  • podczas dyskusji publicznej on-line (więcej informacji powyżej)

  • mailowo na adres sekretariat.BAiPP@um.warszawa.pl

  • drogą pocztową na adres Biura Architektury i Planowania Przestrzennego ul. Marszałkowska 77/79 00-683 Warszawa

  • osobiście w kancelarii głównej m.st. Warszawy, kancelarii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego lub w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicy

  • możesz skorzystać z umieszczonego w ePUAP formularza ogólnego lub skorzystać z formularza samej uwagi do projektu planu, który jest zamieszczony powyżej.

Uwaga złożona w terminie zostanie rozpatrzona. Nie otrzymasz odpowiedzi, ale w Biuletynie Informacji Publicznej (otwiera się w nowej karcie) publikowany jest wykaz uwag wraz z informacją o tym, jak zostały rozpatrzone przez prezydenta Warszawy.

Pod tym linkiem (otwiera się w nowej karcie) możesz sprawdzić jakie, w świetle przepisów RODO, masz prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych w tej sprawie.

Udział mieszkańców w sporządzaniu planu musi mieć siłą rzeczy charakter sformalizowany – tzn. swoje potrzeby trzeba zgłosić na piśmie. Taka możliwość przewidziana jest w dwóch momentach procedury.

Po raz pierwszy – po tym, jak Prezydent poinformuje o przystąpieniu do sporządzania planu – można składać wnioski do planu. We wnioskach można napisać wszystko, co byśmy chcieli, żeby zmieniło się na obszarze objętym planem (albo pozostało tak, jak jest). 

Po raz drugi mieszkańcy mogą podzielić się opinią, kiedy już przygotowana jest przez urbanistów i urząd propozycja projektu planu. Wtedy jest on wykładany do publicznego wglądu – to znaczy każdy może go obejrzeć w urzędzie i na stronie internetowej. Wtedy można składać uwagi do planu, tzn.  propozycje zmian do zaprezentowanego projektu.

Fot. UD Ochota

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda