Podaruj potrzebującym godne święta
Już w piątek rusza Świąteczna Zbiórka Żywności. Potrwa do 2 grudnia. Mieszkańcy Warszawy w wybranych sklepach będą mogli przekazać wolontariuszom takie produkty jak makaron, słodycze, bakalie czy olej, które potem trafią do najbardziej potrzebujących.
- To ważna inicjatywa. Dzięki niej każdy może się przyczynić do tego, aby osoby najuboższe nie musiały wybierać między kupnem jedzenia na święta a na przykład leków. Zachęcam wszystkie warszawianki i warszawiaków, aby tak jak co roku, przyłączyli się do tej akcji – powiedział Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy, przekazując przedstawicielce Banku Żywności koszyk produktów spożywczych.
Przy ostatniej zbiórce żywności, w ciągu trzech dni, mieszkańcy stolicy i sąsiednich powiatów przekazali ponad 69 ton żywności.
Warszawa pomaga najuboższym
Bank Żywności SOS realizuje projekty na rzecz osób z niepełnosprawnościami, chorych, wspiera rodziny, i seniorów. Pomaga najuboższym. Zleca organizacjom pozarządowym prowadzenie jadłodajni, z których korzystają osoby potrzebujące - dofinansowują działanie 5 jadłodajni wydających dziennie blisko 2000 bezpłatnych posiłków.
Stołeczne ośrodki pomocy społecznej w zeszłym roku przeznaczyły ponad 16,2 mln zł na sfinansowanie lub dofinansowanie 1,8 mln posiłków dla 11 tys. osób, w tym dla 6,5 tys. dzieci w szkołach, przedszkolach i żłobkach.
Na ciepłą herbatę mogą liczyć osoby korzystające z Mobilnego Punktu Poradnictwa, czyli autobusu kursującego od listopada do końca kwietnia 2019 r. Ten pilotażowy projekt ma ułatwić bezdomnym osobom dotarcie i skorzystanie z oferty jadłodajni i innych placówek pomocowych w Warszawie.
Podaruj potrzebującym godne święta
Bank Żywności SOS w Warszawie od ponad 22 lat zapewnia produkty na świąteczny stół osobom potrzebującym na Mazowszu, organizując Świąteczną Zbiórkę Żywności. Zebrane produkty trafią do 56 tys. osób, których nie stać na zakup jedzenia.
- Tak robimy już od 22 lat. Ten rok nie będzie inny. Pracujemy, by starsi, biedni, chorzy i niepełnosprawni żyli godnie i mieli co jeść. Dzięki przekazanym produktom uda się wyczarować kolację na kilka dni – mówi Beata Macios, członkini zarządu Banku Żywności SOS w Warszawie.
Mieszkańcy Warszawy w wybranych sklepach, od 30 listopada do 2 grudnia, mogą przekazać wolontariuszom żywność długoterminową (tj. makaron, słodycze, bakalie, olej, konserwy). Osoby, które nie mogą być wtedy w markecie, a chcą pomóc w prosty sposób, mogą symbolicznie kupić paczkę z jedzeniem na stronie www.godneswieta.bzsos.pl.
Więcej informacji o zbiórce: www.bzsos.pl oraz www.bankizywnosci.pl.
Bank Żywności SOS w Warszawie
Od 25 lat pomaga przywracać ludziom godność, przekazując żywność do 160 organizacji wspierających ludzi ubogich, bezdomnych, emerytów, samotne matki, których nie stać na zakup żywności i codziennie mierzą się z wyborami: jedzenie na miesiąc czy czynsz za mieszkanie. Dlatego codziennie z Banku wyjeżdża kilkanaście samochodów, dzięki czemu 56 tys. osób potrzebujących co miesiąc może otrzymać jedzenie. Dodatkowo fundacja organizuje zbiórki żywności w marketach. Zebrana żywność jest sortowana, pakowana w paczki, a następnie trafia do organizacji współpracujących z Bankiem Żywności.
Podczas zbiórek Bank Żywności SOS pozyskuje produkty spożywcze także od producentów, dystrybutorów, hurtowników, rolników. Bank Żywności współpracuje z 88 warszawskimi organizacjami pozarządowymi, w tym z 37 placówkami działającymi na rzecz osób bezdomnych.
W tym miejscu warto również zaznaczyć, że choć Banki Żywności otrzymują żywność jako darowiznę od sklepów, producentów, czy też od ludzi w ramach zbiórek, to wciąż wyzwaniem dla nich pozostają ogromne koszty związane z transportem, magazynowaniem i sprzętem chłodniczym.
By móc efektywniej wykorzystać swój potencjał i możliwości ratowania większych ilości jedzenia organizacja rusza wraz z początkiem grudnia z najnowszą kampanią „Stoliczku, nakryj się”, której celem będzie zbiórka pieniędzy na całoroczną działalność Banków.
Źródło: Wydział Prasowy Urzędu m.st. Warszawy i bankizywnosci.pl