Pomogą seniorom z depresją
Wiele mówi się o depresji wśród dzieci i młodzieży. Choroba ta, jednak nie patrzy na wiek i często dotyka również seniorów. Władze samorządu Mazowsza uruchamiają program profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla osób po sześćdziesiątym roku życia. Jak wskazują nawet, co czwarty senior może mieć depresję.
Co piąty sześćdziesięciolatek w Polsce ma symptomy mogące świadczyć o depresji. Wśród osiemdziesięciolatków dotyczy to już połowy seniorów. Winne są m.in. poczucie osamotnienia, zła sytuacja materialna czy problemy zdrowotne – informuje samorząd Mazowsza.
Wg danych przedstawionych przez samorząd województwa objawy depresyjne u osób starszych z wiekiem narastają. Ma na to wpływ poczucie osamotnienia.
Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich zleciło badanie, z którego wynika, że wśród osób powyżej 80. roku życia, aż trzy na 10 osób wskazuje, że doskwiera im samotność, zaś jedna na 10 czuje się samotna zawsze bądź bardzo często. Ponadto badanie wykazało, że to seniorzy ubożeją najbardziej.
Na granicy minimum egzystencji żyje w naszym kraju około 300 tys. osób starszych.
Z pomocą osobom starszym w depresji przychodzi samorząd województwa mazowieckiego, który przygotował program profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla osób po 60 roku życia.
– Starość ma wiele twarzy. Jedna to twarz seniora samodzielnego, niezależnego, uczestniczącego w życiu społecznym i zawodowym. Inna to twarz seniora samotnego, pozbawionego relacji, wymagającego opieki. Programy samorządu województwa i nasza polityka senioralna uwzględniają potrzeby zarówno osób aktywnych, poszukujących możliwości rozwoju i spędzenia wolnego czasu, jak i chorych, żyjących często w samotności i depresji – podkreśla członek zarządu, Elżbieta Lanc.
Program skierowany jest do osób po 60. roku życia mieszkających w województwie mazowieckim, a także lekarzy POZ, lekarzy geriatrów i opiekunów osób starszych korzystających ze szkoleń. Jego celem jest zwiększenie dostępności do świadczeń w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych, edukacji i poprawy stanu psychicznego uczestników. Do udziału w programie nie jest wymagane skierowanie od lekarza POZ lub innego specjalisty.
-– O depresji publicznie mówimy już od dłuższego czasu, dzięki czemu świadomość społeczna rośnie dając szansę na realne wsparcie potrzebującym. Szacuje się, że w Polsce ok 1,5 mln osób choruje na depresję, a WHO podaje, że do 2030 r. może ona być najczęściej występującą chorobą świata. Depresja ma różne oblicza. Objawia się nie tylko uporczywym smutkiem, z którym zwykle jest kojarzona, lecz także brakiem zainteresowania czynnościami, które dotychczas sprawiały przyjemność. Dodatkowo dochodzą brak energii, zaburzenia snu, ospałość, niepokój, poczucie winy, utrata sensu życia, obniżona samoocena. Depresja zaburza codzienne funkcjonowanie, nierzadko ogranicza role zawodowe czy szkolne. Konsekwencją depresji bywają myśli i próby samobójcze – wyjaśnia Marta Kozaczuk, specjalista psychologii klinicznej z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. – Niepokojącym zjawiskiem jest depresja wśród dzieci i młodzieży. Szacuje się, że dotyczy ok. 20% starszej młodzieży, czyli co piątego ucznia. Niemniej istotna jest depresja wśród seniorów, którym sprzyja m.in. poczucie osamotnienia, brak opieki z zewnątrz, współistnienie chorób somatycznych.
fot. pixbay