mobile

[Porady] Rośliny chłodolubne - jakie kwiaty najlepiej trzymać na balkonie na przełomie marca i kwietnia?

Za nami pierwsze dni wiosny. Jest coraz cieplej, ale temperatury wciąż nie są stabilne. Taka pogoda sprzyja trzymaniu na balkonie kwiatów, które lubią zimno. Zapytaliśmy ekspertkę od kwiatów prof. Ewę Skutnik ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego o to, czym najlepiej w tym czasie przyozdabiać balkony i jak dbać o rośliny.

Karolina Najda/ Natalia Karcz-Kaczkowska
[Porady] Rośliny chłodolubne - jakie kwiaty najlepiej trzymać na balkonie na przełomie marca i kwietnia?

W które rośliny, nazwijmy je „chłodolubne”, warto zainwestować?

- O tej porze roku na balkonach i tarasach sadzimy rośliny dwuletnie chłodolubne, takie jak bratki, stokrotki, niezapominajki, laki oraz rośliny cebulowe: maki, hiacynty, narcyzy, szafirki, pierwiosnki i tulipany. Rośliny te lubią niskie temperatury – w domach szybko przekwitają, bo jest tam zbyt ciepło, natomiast na zewnątrz czują się idealnie. Możemy również sadzić byliny, które kupujemy już kwitnące, a następnie wsadzamy je do skrzynek i doniczek. Wybór roślin w tym czasie nie jest zbyt duży; większy asortyment pojawi się dopiero po „zimnych ogrodnikach”, czyli po 15 maja - mówi w rozmowie z nami prof. Ewa Skutnik ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Jak o nie dbać?

Podlewamy je, gdy zauważymy, że podłoże jest suche, jednak należy unikać przelania. Pielęgnacja tych kwiatów jest stosunkowo prosta i niewymagająca. Ważne jest, aby skrzynki balkonowe miały odpływ; jeśli go nie mają, należy stworzyć warstwę drenażu. W przypadku nadmiernego podlewania i braku odpływu, korzenie roślin mogą zacząć gnić. Żadna roślina nie lubi mieć korzeni zanurzonych w wodzie. Jeżeli zdecydujemy się na zakup tych roślin, możemy udać się do ogrodnika lub kwiaciarni. Tam znajdziemy je już kwitnące, gotowe do posadzenia. Oczywiście, zawsze możemy wyjąć je z doniczki i przesadzić do większych pojemników. Choć wybór roślin jest ograniczony, bratki potrafią kwitnąć nawet do sierpnia – wyjaśnia prof. Ewa Skutnik.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Należy pamiętać o tym, że jeżeli decydujemy się na posiadanie kwiatów na balkonie, to powinniśmy zawieszać doniczki od strony wewnętrznej od barierki. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że doniczka spadnie z naszego balkonu i kogoś zrani, bądź doprowadzi do innej szkody. Zanim wywiesimy piękne donice z kwiatami, warto zapoznać się z regulaminem wspólnoty mieszkaniowej i sprawdzić, czy nie ma w nich dokładnych zapisów odnoszących się do wieszania doniczek na balkonie. Warto również mieć na uwadze artykuł 75 Kodeksu Wykroczeń, który mówi: „Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany".

Konkurs „Warszawa w kwiatach”

Już w maju w Warszawie po raz 42. wystartuje popularny wśród miłośników kwietnych ozdób na balkonie konkurs „Warszawa w kwiatach”. O zwycięzcach ubiegłorocznego konkursu można przeczytać tutaj: https://informator-stolicy.pl/artykul/znamy-zwyciezcow-41-edycji-konkursu-warszawa-w-kwiatach.  Jest to plebiscyt z przedwojenną tradycją. - Warszawa w kwiatach to kontynuacja przedwojennej tradycji wspólnego zazieleniania i ukwiecania stolicy przy udziale warszawianek i warszawiaków. Pomysłodawcą konkursu był Prezydent Stefan Starzyński – wskazuje Zarząd Zieleni. Prezydent Starzyński był ogromnym miłośnikiem roślin. W związku z trwającym remontem na pl. Bankowym zakładającym przekształcenie go w miejsce ze znacznie większą liczbą zieleni, na rabacie „Pod Błękitnym Wieżowcem” oprócz nowych drzew pojawią się również róże, a wśród nich odmiana pomarańczowa o nazwie Prezydent Stefan Starzyński - https://informator-stolicy.pl/artykul/ruszyly-prace-na-pl-bankowym-pojawi-sie-nowa-zielen

Zgłoszenia w konkursie przyjmowane są od 15 maja do 30 czerwca w siedmiu kategoriach:

  • balkony, loggie, okna

  • inicjatywy sąsiedzkie

  • ogrody przy budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych

  • działki kwietne w ROD

  • placówki oświatowe i edukacyjne

  • osiedla mieszkaniowe

  • punkty usługowe oraz budynki użyteczności publicznej

  • wybór mieszkańców: Nagroda Bioróżnorodności.

W kategorii „Nagroda Bioróżnorodności” można zgłaszać swoje ulubione obszary zieleni nieurządzonej, naturalnej, dzikie zakątki. Ponadto, jak informują organizatorzy, zostaną przyznane trzy nagrody specjalne „Mister Kwiatów”, nagroda im. Zofii Wóycickiej oraz nagroda im. Stefana Starzyńskiego.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w trakcie kwietnego pikniku 13 września w parku Pole Mokotowskie.

 

fot. freepik/ fot. Antoni Osiak

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda