mobile
REKLAMA

Powstanie warszawska Mapa Koron Drzew

Trwają prace nad przygotowaniem mapy przedstawiającej wszystkie duże drzewa rosnące w stolicy wraz z ich szczegółowym opisem. Ułatwi to pielęgnację roślin, kontrolę nad ich stanem zdrowia i przestrzenne planowanie inwestycji. Zakończono pierwszy etap projektu obejmujący Śródmieście i Mokotów.

Informacja prasowa
Powstanie warszawska Mapa Koron Drzew

– Blisko 40 procent powierzchni Warszawy to tereny zieleni. Wyobraźmy sobie, że wszystkie dzielnice po prawej stronie Wisły pokrywają tylko rośliny – to bardzo duży teren, który nieustannie badamy i pielęgnujemy. Tylko w tym roku przy głównych ulicach Warszawy posadzimy ponad 6000 nowych drzew i 10 000 sadzonek w miejskich lasach – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Dzięki nowym technologiom możemy stworzyć kompleksowy plan drzew w stolicy, który obejmie również tereny prywatne. Innowacyjny projekt Mapy Koron Drzew ułatwi kontrolę i pracę nad zrównoważonym rozwojem miasta – tłumaczy wiceprezydent stolicy.

Pierwsza Mapa Koron Drzew (MKD) zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku. Mapa przedstawia wynik analizy stanu kondycji drzew oraz rozmieszczenia najpopularniejszych gatunków drzew rosnących w Śródmieściu i na Mokotowie. Druga MKD przedstawi stan kondycji drzew oraz rozmieszczenia najpopularniejszych gatunków drzew we wszystkich dzielnicach Warszawy, czyli łącznie na powierzchni 517,24 km2. Projekt został podzielony na dwie części, a jego zakończenie planowane jest w 2020 roku.

– Pozyskujemy dane z pułapu lotniczego za pomocą specjalistycznych kamer. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych metod będziemy mieć ułatwiony dostęp do kompleksowej informacji na temat stanu zdrowia poszczególnych drzew. Zdobędziemy wiedzę o ich kondycji biologicznej, poznamy m.in. zawartość wody w roślinach, stopień przebarwienia liści czy ich procentowy ubytek. Na warstwach mapy zobaczymy także inne szczegółowe informacje, takie jak gatunki lub powierzchnia koron – tłumaczy Anna Wilimowska, koordynatorka projektu z Biura Geodezji i Katastru m.st. Warszawy.

W ramach pierwszego etapu specjaliści pozyskali w tym roku dane dla zachodniej i północnej części Warszawy, w tym referencyjne lokalizacje gatunków drzew rosnących w terenie. Wykonali skaning laserowy oraz zdjęcia lotnicze. Drzewa przedstawione na obu Mapach Koron Drzew muszą mieć co najmniej 3 m wysokości i koronę o powierzchni minimum 7 m2. Pozyskane dane są obiektywne oraz precyzyjne na całej powierzchni mapy. Dzięki inwestycji warszawscy ogrodnicy uzyskają więcej informacji na temat wpływu miejskiego klimatu na drzewa.

– W stolicy pielęgnujemy drzewa jednocześnie pamiętając o zachowaniu standardów zazieleniania Warszawy. Gatunki i miejsca sadzenia roślin są wybrane tak, by przetrwały trudne warunki w mieście. Podczas projektów, takich jak „Zielone Ulice” czy „Milion drzew dla Warszawy” sprawdzamy, czy w danej lokalizacji mogą pojawić się nowe rośliny. Dzięki Mapie Koron Drzew miasto zyska również narzędzie do szybkiej współpracy między jednostkami m.in. infrastruktury, planowania przestrzennego czy bezpieczeństwa – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Po opracowaniu Mapy Koron Drzew, w przyszłych latach jest planowana jej aktualizacja, dzięki której będzie można śledzić trendy w rozwoju roślin i obserwować, jak zmienia się zieleń w obecnym klimacie. Inwentaryzacja zieleni jest niezwykle istotna w planowaniu zabiegów pielęgnacyjnych, a także ograniczeniu zagrożeń dla życia i mienia mieszkańców.

Za realizację mapy Śródmieścia i Mokotowa odpowiada firma MGGP Aero Sp. z o.o. wraz z Uniwersytetem Łódzkim i Uniwersytetem Warszawskim. Koszt jej realizacji wynosi 547 350 zł. Do projektu kompleksowej Mapy Koron Drzew dołączyła także firma Definity Sp. z o.o., a miasto zapłaci blisko 4 354 200 zł. Prace nadzorują pracownicy Biura Geodezji i Katastru, Zarządu Zieleni, a także Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy.

W Warszawie mamy obecnie 27 kompleksów lasów miejskich, 99 parków oraz dziesiątki zieleńców, łącznie zajmujących blisko 40% powierzchni miasta. To właśnie tam mieszkańcy mogą oddawać się relaksowi i rozrywce, a także uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych czy sportowych.

Od 2007 roku do połowy 2018 r. Warszawa wzbogaciła się o ponad 300 tysięcy nowych drzew, m.in. w parkach, lasach, na brzegu Wisły i przy ulicach. Dobór gatunkowy prowadzony jest w oparciu o „Standardy kształtowania zieleni m.st. Warszawy”, będące częścią „Programu ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku”. Dokument został opracowany przez zespół specjalistów, w celu wprowadzenia jednolitych zasad postępowania. Koncepcję aranżacji warszawskiej zieleni wzdłuż ulic można śledzić tutaj. Do 2021 roku na arteriach stolicy pojawi się kolejnych 18 tysięcy drzew.

Warszawiacy mogą sami decydować o miejscach, w których chcieliby zobaczyć więcej drzew. Służy im do tego aplikacja „Milion drzew” i „Warszawa 19115”. Od marca zeszłego roku do miasta wpłynęło ponad 10 600 zgłoszeń. Rozwój projektu „Zielone Ulice” można śledzić tutaj.

Źródło: Urząd m. st. Warszawy 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda