mobile
REKLAMA

Premiera komiksu o Władysławie Bartoszewskim

W 101. rocznicę urodzin Władysława Bartoszewskiego Dom Spotkań z Historią zaprasza na premierowy weekend z książką „Bartoszewski. Komiks dokumentalny". W sobotę z tej okazji odbędzie się także premiera animacji „Mosty Władysława Bartoszewskiego".

informacja prasowa
Premiera komiksu o Władysławie Bartoszewskim

Władysław Bartoszewski – dziennikarz od czasów okupacyjnych, więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, ceniony historyk, pisarz, dyplomata, parlamentarzysta i społecznik – zapisał się w pamięci kilku pokoleń Polaków. Jego bogaty życiorys stał się kanwą komiksu edukacyjnego dla młodzieży i dorosłych, który ukazał się właśnie nakładem Domu Spotkań z Historią. Autorką scenariusza jest pisarka Monika Powalisz. Ilustracje wykonały: Karolina „Karochy" Chyżewska, Katarzyna „Ka Mochi" Mochocka, Maria Słabek i Zofia Dzierżawska. O realia historyczne zadbali: Marcin Barcz, sekretarz Władysława Bartoszewskiego oraz historyk Dariusz Krajewski z DSH.

Historia zaczyna się wraz z wybuchem II wojny światowej, gdy Władysław Bartoszewski, wówczas maturzysta, wchodzi w dorosłość. Jej domknięciem jest fragment słynnego przemówienia Władysława Bartoszewskiego, które wygłosił 28 kwietnia 1995 roku na sesji specjalnej niemieckiego Bundestagu i Bundesratu z okazji 50. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

„Bartoszewski. Komiks dokumentalny" to przede wszystkim historia o dorastaniu w czasach niepewności i wojny, o wyborach życiowych, postawie moralnej, o losie, wielkiej historii i naszym w niej udziale oraz o mądrym patriotyzmie. Dziś, gdy za naszą wschodnią granicą, trwa wojna, heroiczna biografia Bartoszewskiego warta jest przypomnienia.

Wydarzenia towarzyszące

Skąd wziął się pomysł na komiks o jego młodości? Jak rysować postaci powszechnie znane i cenione? Co robi konsultant historyczny przy pracy nad opowieścią graficzną? Podczas spotkania 18 lutego na te i inne pytania odpowiedzą twórcy komiksu oraz Małgorzata Purzyńska (redaktorka komiksu). Rozmowę poprowadzi Sebastian Frąckiewicz – dziennikarz kulturalny, krytyk i kurator wystaw komiksowych.

 Również na sobotę, na godz. 18:00, zaplanowano premierę animacji „Mosty Władysława Bartoszewskiego", autorstwa artystki multimedialnej Karoliny fender Noińskiej. Animacja powstała w ramach warszawskich obchodów Roku Władysława Bartoszewskiego.

Za współpracę scenariuszową i opracowanie tekstu odpowiada Paweł Bem, literaturoznawca, związany z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Twórcą kompozycji i aranżacji muzyki do animacji jest Tomasz Bogacki.

Po południu, 19 lutego, odbędą się warsztaty komiksowe „Pamiętam, jak..." z ilustratorką Zofią Dzierżawską, przeznaczone dla młodzieży w wieku 11–15 lat. Zgłoszenie zawierające imię, nazwisko i liczbę osób można przesłać na adres: recepcja@dsh.waw.pl

Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się na stronie dsh.waw.pl.

fot. UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda