mobile
REKLAMA

Profesor Karol Modzelewski upamiętniony na Bielanach

Na Bielanach rośnie liczba murali. Dzielnica w ten sposób upamiętnia ważne osoby z nią związane. Tym razem przy ul. Rudnickiego 6 pojawił się mural z wizerunkiem prof. Karola Modzelewskiego - historyka i członka opozycji demokratycznej w okresie PRL zaprojektowany przez Wilhelma Sasnala

 

IS
Profesor Karol Modzelewski upamiętniony na Bielanach

Murale można dziś spotkać prawie w każdym mieście i wpisały się na dobre w miejską przestrzeń. Stanowią ozdobę, a coraz częściej przypominają o ważnych postaciach związanych z danym miejscem. Warszawskie Bielany to dzielnica, która oprócz dużej ilości zieleni może pochwalić się również dużą liczbą murali. Ich lista się wciąż wydłuża.

Wczoraj przy ul. Rudnickiego odsłonięto kolejny. Jest on poświęcony profesorowi Karolowi Modzelewskiemu. To historyk i członek opozycji demokratycznej w okresie PRL.

Jak wskazuje Urząd Dzielnicy Bielany upamiętnienie prof. Modzelewskiego zainicjowała rodzina oraz przyjaciele. Ściana przy ul. Rudnickiego 6, którą zdobi mural nie jest przypadkowa. Przyjaciele profesora zaproponowali to miejsce, ze względu na sentyment. Karol Modzelewski często spacerował w tych okolicach.

Karol był mądrym, zdecydowanym politykiem, twardym w swoich przekonaniach historykiem. Z muralu patrzy na nas tym swoim uśmiechem, który jest bardzo ciepły – bo takim właśnie człowiekiem był Karol, bardzo ciepłym. Chciałabym, żeby państwo tak go pamiętali – zaznaczyła Małgorzata Goetz, wdowa po profesorze.

Mural został zaprojektowany przez Wilhelma Sasnala. Jak informuje dzielnica autorem muralu jest wybitny artysta, jeden z najbardziej cenionych współczesnych malarzy, a prywatnie znajomy profesora – Wilhelm Sasnal. Jego prace możemy podziwiać na całym świecie, m.in. w nowojorskim muzeum Guggenheima, Tate Modern w Londynie, van Abbemuseum w Eindhoven czy Fondation Beyeler w Bazylei, a także w warszawskich ośrodkach kultury takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowe, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki i Centrum Sztuki Współczesnej. Zaprojektował m.in. mural Jacka Kuronia oraz mural upamiętniający bohaterki i bohaterów powstania w getcie warszawskim.

Bardzo interesowała mnie muzyka, dlatego od młodości rysowałem portrety muzyków. Później kilka z nich udało mi się namalować. Natomiast w dorosłym życiu koncentrowałem się na ważniejszych rzeczach, takich jak polityka i to, kogo mieć za wzór. Tak się szczęśliwie złożyło, że poproszono mnie o zaprojektowanie muralu, który ma przedstawiać kogoś, kto jest bardzo ważny, jeśli chodzi o azymut moralny. Teraz mogę zobaczyć sprawczość sztuki. Mogę zobaczyć to może ona działać jako dobry pomnik – podkreślił podczas uroczystości Wilhelm Sasnal.

Burmistrz dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk przywołał słowa Karola Modzelewskiego, które – jak ocenił – są adekwatne również do tego, co się dzisiaj dzieje i ukazują, jakim człowiekiem był profesor. – Z triady wolność, równość, braterstwo ponieśliśmy na polu tych dwóch ostatnich poważną porażkę. Wyszła nam tylko wolność. Ale bez równości i braterstwa jest zagrożona i nie może ograniczyć się do wolności przepływu kapitału finansowego – powiedział. – Dla naszej społeczności bielańskiej to jest bardzo ważny dzień – dodał.

Prof. Karol Modzelewski mieszkał i pracował naukowo na Bielanach w latach 1995-2019. Kameralne mieszkanie w budynku przy ul. Perzyńskiego 14D było bardzo ważnym miejscem dla uczniów profesora z Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Myśmy tutaj przyjeżdżali bardzo przerażeni, że nie możemy rozwiązać jakiegoś problemu badawczego. To była pomoc naukowa, merytoryczna i psychoterapia w jednym. Do tego oczywiście niezapomniane doznania kulinarne. Dbała o nas żona profesora, Pani Małgosia. To miejsce na Bielanach było ważne nie tylko dla nas, ale było również częścią polskiej nauki w pełnym wymiarze tego słowa – podkreślała dr hab. Aneta Pieniądz, była studentka, a dziś prodziekan ds. studenckich Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Karol Modzelewski był doktorantem w Instytucie Historii Uniwersytetu Warszawskiego, skąd został zwolniony z przyczyn politycznych. Na Uniwersytet powrócił na początku lat 90. Pracował również w Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk. Był także więźniem politycznym i jednym z liderów opozycji demokratycznej w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz senatorem III RP. Współzałożyciel Solidarności. Otrzymał tytuł Kawalera Orderu Orła Białego. W 2014 r. został uhonorowany Nagrodą Literacką NIKE za książkę „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca”. Zmarł 28 kwietnia 2019 r.

fot. UD Bielany

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda