mobile

Program Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej

Od tego roku miasto jeszcze aktywniej realizuje program rozwoju fotowoltaiki. W budżecie na lata 2022-24 przeznaczono na ten cel 60 mln zł, dzięki czemu miejskie budynki zostaną wyposażone w panele fotowoltaiczne do końca 2030 roku.

informacja prasowa
Program Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej

Za sprawą Programu Rozwoju Miejskiej Fotowoltaiki, realizowanego przy udziale Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, miasto sprawnie dofinansowuje i wyposaża miejskie budynki w panele fotowoltaiczne. Zgodnie z założeniami Programu do końca 2030 roku na wszystkich budynkach miasta zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne.

Miejska fotowoltaika w liczbach

W latach 2018-2021 w Warszawie zainstalowano blisko 120 instalacji, z czego większość została sfinansowana ze środków miejskiego funduszu antysmogowego.

W ramach Programu Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej:

  • zrealizowano 46 nowych inwestycji w tym roku,
  • kolejne 125 inwestycje otrzymały dofinansowanie na realizację na lata 2023-2024,

Aktualnie panele fotowoltaiczne działają już w 171 miejskich budynkach i mają moc 4,1 MW. Niezależnie od tego 9 inwestycji zrealizowały miejskie spółki, w tym przede wszystkim MPWiK, który zrealizował 7 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 6,7 MW (w tym największą tego typu inwestycję w Warszawie o mocy 2,43 MW zlokalizowaną na terenie Oczyszczalni Ścieków Południe w Wilanowie). Panele fotowoltaiczne na budynkach miejskich wraz z instalacjami znajdującymi się w miejskich spółkach to już 180 instalacji pv o łącznej mocy 11 MW.

Warszawski Panel Klimatyczny

Program Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej jest realizacją jednej z rekomendacji Warszawskiego Panelu Klimatycznego, który odbył się w listopadzie 2020 roku. Panel był poświęcony efektywnemu korzystaniu z energii w mieście (m.in. oszczędnemu gospodarowaniu energią oraz wykorzystaniu ekologicznych źródeł energii).

Odnawialne źródła energii również dla mieszkańców

Mieszkańcy Warszawy również mogą ubiegać się o dofinansowanie do wykorzystania lokalnych źródeł energii odnawialnej na terenie m.st. Warszawy, w tym do:

  • pomp ciepła,
  • kolektorów słonecznych,
  • paneli fotowoltaicznych,
  • turbin wiatrowych.

Z początkiem września tego roku ruszył nowy nabór wniosków o dotacje na wykorzystanie lokalnych źródeł energii odnawialnej.

Szczegóły: Dotacje dla mieszkańców na realizację inwestycji polegających na wykorzystaniu lokalnych źródeł energii odnawialnej - Dofinansowanie do inwestycji ochrony środowiska - Warszawa 19115

fot. m.st. Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda