mobile
REKLAMA

Razem dla Jeziorka Czerniakowskiego, czyli o współpracy Urzędu Dzielnicy Mokotów i PGNiG TERMIKA SA

Postępujący proces wysychania Jeziorka Czerniakowskiego wymaga podjęcia działań rewitalizacyjnych ukierunkowanych na uratowanie tego największego, naturalnego zbiornika wodnego na terenie Warszawy. Szansą dla jeziorka jest doprowadzenie w przyszłości wody wolnej od zanieczyszczeń do zbiornika, jednak obecnie kluczowe jest przygotowanie koncepcji takiego zasilania, wybranie optymalnego rozwiązania, kontynuowanie badań oraz analiza kosztów. 

 

Razem dla Jeziorka Czerniakowskiego, czyli o współpracy Urzędu Dzielnicy Mokotów i PGNiG TERMIKA SA

Fot. mat. prasowe

Jeziorko Czerniakowskie wraz z częścią terenów do niego przylegających stanowi rezerwat przyrody. Jest to jedyny rezerwat na terenie Mokotowa oraz jedyne legalne, naturalne kąpielisko w stolicy. Problemem jest fakt, że w jeziorku nie istnieje wymiana wody, a okresowe dopływy wody do jeziorka nie równoważą jej utraty. Niestety bez ingerencji z zewnątrz istnieje realne ryzyko, że jeziorko zarośnie, zmniejszy się bądź nawet zniknie.

Od 2008 roku Urząd Dzielnicy Mokotów współpracuje z Katedrą Inżynierii Wodnej Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Uniwersytetem Warszawskim. Efektem współpracy są prowadzone obserwacje i badania zmian poziomu zwierciadła 
i jakości wody oraz badania fauny i flory zbiornika. Wykazały one, że głównym problemem zbiornika jest stale obniżający się poziom wody.

W dniu 19 lipca 2013 r. zawarto między władzami przedsiębiorstwa PGNiG TERMIKA a Urzędem Dzielnicy Mokotów  porozumienie o współpracy, które pozwoliło na kontynuowanie prowadzonych od kilku lat badań finansowanych z budżetu dzielnicy. Strony umowy zobowiązały się do udzielania wzajemnego wsparcia i wymiany informacji, a dodatkowo do wykonania niezbędnych badań i analiz. PGNiG TERMIKA sąsiaduje z Jeziorkiem Czerniakowskim a prowadzenie odpowiedzialnej polityki środowiskowej jest jednym z priorytetów firmy.

Obydwie instytucje podsumowały kolejny punkt podpisanego w 2013 r. porozumienia w sprawie projektu powstrzymania degradacji zbiornika Jeziorko Czerniakowskie a 13 października 2016 r. dokonano wzajemnego przekazania opracowań badawczych:
Urząd Dzielnicy Mokotów przekazał PGNiG TERMIKA „Analizę aktualnego składu fauny oraz roślinności wodnej i nabrzeżnej zbiornika Jeziorko Czerniakowskie”.
PGNiG TERMIKA przekazała Dzielnicy „Analizy w ramach projektu powstrzymania degradacji zbiornika Jeziorko Czerniakowskie”. Dokumentacja ta obejmuje informacje na temat składu chemicznego i mikrobiologicznego wód Jeziorka Czerniakowskiego.

W imieniu dzielnicy Mokotów Protokół Przekazania podpisał Burmistrz Dzielnicy Mokotów Bogdan Olesiński, natomiast ze strony PGNiG TERMIKA Tomasz Wilczak, Wiceprezes Zarządu ds. Technicznych. „Dzięki współpracy i dostępie do całości badań poszerzy się nasza wiedza na temat Jeziorka Czerniakowskiego. Materiały te pozwolą na diagnozę oraz opracowanie efektywnych 
i uzasadnionych finansowo działań ukierunkowanych na utrzymanie, odtworzenie i usunięcie zanieczyszczeń z jeziorka.  Tą wiedzą podzielimy się oczywiście z ekspertami i mieszkańcami” – podkreślał burmistrz Dzielnicy Mokotów Bogdan Olesiński. 

Raporty i analizy eksperckie udostępnione są na stronie internetowej dzielnicy www.mokotow.waw.pl/strona-362-ekspertyzy_i_publikacje.html
 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda