mobile

Rekordowo mała liczba psów Na Paluchu

W warszawskim Schronisku Na Paluchu we wtorek, 12 lutego, padł nowy rekord - 648 psów to najniższy stan w historii placówki, choć od ponad roku przyjmowane są także czworonogi z Piaseczna i Góry Kalwarii.

Informacja prasowa
Rekordowo mała liczba psów Na Paluchu

Sukces zawdzięczamy warszawiankom i warszawiakom, którzy nie są obojętni na los psów i kotów z Palucha. Chciałbym w szczególności podziękować za ogromne zaangażowanie wolontariuszy i pracowników Schroniska. Dzięki ich wysiłkowi, mieszkańcy coraz chętniej adoptują podopiecznych placówki – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

To dla nas wyjątkowy dzień. W Schronisku zależy nam, by zwierzę socjalizowało się z człowiekiem oraz pozostałymi czworonogami. Przyzwyczajamy psy do miejskich warunków np. spacerowania na smyczy czy korzystania z transportu publicznego. Kiedyś schronisko było miejscem porzuconych zwierząt, których nikt nie szukał. Teraz tak nie jest - psy i koty są blisko warszawiaków – podkreśla Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt na Paluchu. – Coraz mniejszą liczbę bezdomnych czworonogów zawdzięczamy też dobrze dobranym działaniom stolicy, m.in. akcji bezpłatnego czipowania czy sterylizacji i kastracji – dodaje dyrektor.

Placówka sprawowała wcześniej opiekę nad zwierzętami zagubionymi i bezdomnymi, które zostały znalezione na terenie Warszawy i Piaseczna. Od lutego 2018 roku trafiają tam również czworonogi z Góry Kalwarii. Dzięki aktywnej promocji „Palucha”, a także edukacji najmłodszych warszawiaków, liczba czworonogów przebywających w schronisku spadła o ponad 70 proc. w ciągu ośmiu lat. Tylko w zeszłym roku kochający dom znalazło 1144 kotów i 1671 psów z Palucha. Teraz na kochający dom czeka 690 podopiecznych placówki.

Adoptuj Warszawiaka

Schronisko z pomocą miasta organizuje liczne akcje promujące adopcję zwierząt. Jedną z nich jest projekt „Adoptuj Warszawiaka” prowadzony od 2015 r. W ramach akcji podopieczni „Palucha” wychodzą z boksów i jadą wraz z wolontariuszami w miejską przestrzeń. Warszawiacy zainteresowani adopcją psa mogą osobiście poznać pupila na miejscu zbiórki oraz porozmawiać z jego tymczasowym opiekunem. Podczas spacerów czworonogom towarzyszą również fotografowie i filmowcy.

Ochota na Kota

Punkt adopcyjno-informacyjny Ochota na Kota działa od sierpnia 2018 roku przy ul. Grójeckiej 79. Na co dzień mieszka w nim kilkanaście mruczących czworonogów Schroniska Na Paluchu. W lokalu znajdują się domowe kanapy, drapaki i zabawki. Koty korzystają również z licznych zakamarków i legowisk. Wybryki pupili można obserwować zza witryny lokalu jak również transmitowane w Internecie. Zainteresowani wchodzą też do środka, by osobiście poznać i pogłaskać zwierzęta. Wszystkie koty są gotowe do adopcji – na miejscu mieszkańcy dokonują wszystkich formalności. Dodatkowo, w placówce odbywają się edukacyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, określone popularnie, jako Schronisko „Na Paluchu”, jest jednostką budżetową m.st. Warszawy. Placówka funkcjonuje na terenie blisko 3 ha. Misją Palucha jest opieka nad porzuconymi i zagubionymi zwierzętami, a także edukacja w zakresie przeciwdziałania bezdomności i pielęgnacji psów oraz kotów. Liczni wolontariusze pomagają usprawniać funkcjonowanie placówki.

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda