Rok 2025 w Warszawie będzie rokiem 80. rocznicy rozpoczęcia odbudowy stolicy
W trakcie trwające właśnie sesji Rady Warszawy miejscy radni przyjęli uchwałę zgodnie z zapisami, której rok 2025 będzie rokiem 80. rocznicy rozpoczęcia odbudowy stolicy. W związku z upamiętnieniem rocznicy odbudowy Warszawy w stolicy odbędzie się wiele wydarzeń artystycznych, kulturalnych i naukowych
- Warszawa, zrujnowana w czasie drugiej wojnie światowej, zaczęła odradzać się dzięki niezwykłemu wysiłkowi podjętemu przez warszawianki, warszawiaków i mieszkańców całej Polski. Wszyscy byli przekonani, że zniszczoną stolicę trzeba odbudować, a miłość do miasta mobilizowała ich do pracy – podkreśla wiceprezydent Warszawy, Aldona Machnowska-Góra.
Jak podkreśla w komunikacie stołeczny ratusz odbudowa była procesem złożonym, czasochłonnym, wymagającym ogromnych nakładów pracy i środków finansowych. Wydany 24 maja 1945 roku dekret o odbudowie m.st. Warszawy przypieczętował starania zmierzające do podniesienia stolicy z gruzów.
Kluczową rolę odgrywali specjaliści i specjalistki tworzący powołane kilka miesięcy wcześniej Biuro Odbudowy Stolicy. Pracowało w nim ok. 1,5 tysiąca osób – architektów i architektek, planistek i planistów, specjalistów i specjalistek w zakresie konserwacji zabytków, rzemieślników i rzemieślniczek. Ich praca pozwoliła nie tylko na zaprojektowanie nowych budynków wzniesionych na miejscu ruin, ale także wyjątkową w skali świata odbudowę warszawskich zabytków – Starego i Nowego Miasta, Traktu Królewskiego, Łazienek. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu Wydziału Architektury Zabytkowej, kierowanej przez prof. Jana Zachwatowicza. Dowodem uznania dla tego wydarzenia było wpisanie historycznego centrum Warszawy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO we wrześniu 1980 roku. Odbudowa historycznej tkanki Stolicy stanowi wzór, daje nadzieję na przywrócenie do życia materialnego dziedzictwa miast i miasteczek zniszczonych w trakcie działań wojennych.
„Ustanowienie roku 2025 rokiem 80. rocznicy rozpoczęcia odbudowy Warszawy, pozwoli uczcić odbudowę jako oddolny, społeczny zryw, dowód na solidarność i patriotyzm społeczeństwa oraz jego olbrzymią chęć powrotu do normalności po wojennej pożodze, a także uhonorować ludzi w nią zaangażowanych” – piszą radni w uzasadnieniu.
W związku z upamiętnieniem rocznicy odbudowy Warszawy w stolicy odbędzie się wiele wydarzeń artystycznych, kulturalnych i naukowych.