mobile
REKLAMA

Rozdali nagrody za otwartość i uważność

Po raz 5. wyłoniono laureatów Warszawskiej Nagrody Edukacyjnej im. Marka Edelmana. Wyróżnienie przyznawane jest stołecznym placówkom edukacyjnym za promowanie pozytywnych wzorców społecznych, rozwijanie empatii i budowanie etyki życia społecznego

oprac. Redakcja
Rozdali nagrody za otwartość i uważność

Po raz pierwszy warszawską Nagrodę Edukacyjną im. Marka Edelmana przyznano w 2020 r. I jak podkreślają przedstawiciele warszawskiego ratusza mogą się o nią ubiegać publiczne, jak i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z terenu miasta oraz placówki wychowania pozaszkolnego i bursy prowadzone przez m.st. Warszawę. Twórcy nagrody odwołują się bezpośrednio do postaci Marka Edelmana i jego słów: „(...) najważniejsze jest to, (...) by nigdy nie pozostawać biernym wobec zła”.

Warszawska Nagroda Edukacyjna im. Marka Edelmana nagradza działania związane z edukacją obywatelską, historyczną i kulturalną. Promuje i rozwija pozytywne wzorce i postawy społeczne – otwartość, solidarność, altruizm, empatię i niezgodę na obojętność. Ma budować więzi międzypokoleniowe i uwrażliwiać na wszelkie zagrożenia wynikające z fanatyzmu czy braku tolerancji. Odwołuje się przy tym do postaci jednego z przywódców powstania w Warszawskim Getcie, działacza społecznego i bezsprzecznego autorytetu, jakim był i jest doktor Marek Edelman – podkreśliła Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, na uroczystej gali w Muzeum Warszawskiej Pragi, podczas której przyznano nagrody.

Laureaci tegorocznej edycji Nagrody Edukacyjnej im. M. Edelmana to:

- w kategorii szkół podstawowych - Szkoła Podstawowa nr 209 im. Hanki Ordonówny (aleja Władysława Reymonta 25);

- w kategorii szkół ponadpodstawowych - V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego (ul. Nowolipie 8);

- w kategorii placówek edukacji pozaszkolnej – Ognisko Pracy Pozaszkolnej  z Ochoty (ul. Walentego Skorochód-Majewskiego 17).

Nagroda jest uhonorowaniem działań całej społeczności szkolnej za działania podejmowane w obszarach:

•        edukacji na rzecz praw człowieka,

•        zapobiegania przejawom nienawiści (z uwzględnieniem kontekstu historycznego),

•        poznawania historii i kultury społeczności żydowskiej (ze szczególnym uwzględnieniem społeczności warszawskiej),

•        edukacji o Holokauście,

•        historii opozycji demokratycznej w Polsce po 1968 roku.

Organizatorem i fundatorem Nagrody Edukacyjnej im. Marka Edelmana jest m.st. Warszawa. Nagrodę przyznaje Rada m.st. Warszawy. Partnerem nagrody jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

fot. UMW

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda