Rozpoczyna się „Na_prawa zieleni” na Pradze-Północ
Zieleń to niezwykle ważny element obszarów rewitalizowanych. Po wysłuchaniu opinii mieszkańców, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy opracował program działań, dzięki którym praskie tereny zieleni zyskają nową jakość. Zmiany przejdzie kilkanaście ulic, placów i zieleńców. Pierwsze prace rozpoczną się latem tego roku.
– Zielone działania podjęte na Pradze-Północ wpisują się w już realizowane projekty miasta – przypomina Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Jestem przekonany, że warszawiacy najlepiej wiedzą, jakich zmian oczekują, dlatego też projekty zaniedbywanych dotąd przestrzeni przygotowaliśmy w oparciu o ich sugestie. Warto przy tym zaznaczyć, że prace prowadzić będziemy zarówno na dużych arteriach Pragi, jak i małych osiedlowych skwerach i podwórkach – dodaje.
Opinie, wnioski i uwagi prażan zbierane były pod koniec ubiegłego roku podczas cyklu spacerów „Na_prawa zieleni”. Wszystkie potrzeby mieszkańców związane z kształtowaniem zieleni na terenach poddawanych rewitalizacji zostały przeanalizowane przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i zyskują realne kształty.
– W wyniku dialogu mieszkańców, organizacji pozarządowych i przedstawicieli miasta udało nam się zdefiniować kilkanaście zadań związanych z przekształceniami terenów zieleni przyulicznej, ale także tych oddalonych od głównych ulic – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.
W pierwszej kolejności wykonane zostaną najbardziej podstawowe prace, polegające m.in. na uzupełnieniu nasadzeń przyulicznych. W dalszej kolejności prowadzone będą bardziej skomplikowane zadania, które będą wymagały współpracy Zarządu Zieleni oraz innych miejskich jednostek. W sumie wytypowanych zostało kilkanaście obszarów, które zostaną objęte kompleksowymi działaniami inwestycyjnymi obejmującymi zagospodarowanie przestrzeni miejskich.
„Na_prawa zieleni” to kolejny etap działań rewitalizacyjnych, których celem jest poprawa jakości przestrzeni publicznej i podniesienie atrakcyjności obszarów Pragi-Północ. Poprzez te zabiegi zmniejsza się również negatywne oddziaływanie na środowisko.
Potrzeby mieszkańców, w zakresie rozwoju zieleni na Pradze, były diagnozowane w październiku ubiegłego roku. Spacery studialne odbyły się na obszarach: Nowej Pragi, Szmulowizny i Starej Pragi. Brali w nich udział mieszkańcy, animatorzy rewitalizacji i urzędnicy odpowiedzialni za działania na terenie Pragi-Północ. Wszelkie działania, będące następstwem wniosków ze spacerów, zostały uzgodnione z dzielnicą Praga-Północ, Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, Zarządem Praskich Terenów Publicznych oraz Zakładem Gospodarki Nieruchomościami Praga-Północ.
– Cieszę się z tak dobrej współpracy mieszkańców, urzędników jednostek i dzielnicy. Wypracowanie wspólnej wizji ma niebagatelne znaczenie w całym procesie rewitalizacji. Wierzę, że realizacja tych zamierzeń, będzie odzwierciedleniem oczekiwań prażan – mówi Gabriela Szustek, radna m.st. Warszawy.
Ulice, które zostaną zaprojektowane pod kątem nowej aranżacji zieleni wzdłuż ulic, to zarówno większe arterie, takie jak Jagiellońska, Solidarności, Radzymińska, Targowa oraz Szwedzka, jak i mniejsze Wileńska, Inżynierska, Stalowa, Równa czy Mała. Planowane są również prace ogrodnicze na terenach wewnątrzosiedlowych. Zostaną nimi objęte podwórka przy ulicach: Kijowskiej, Placu Hallera, Szanajcy, Namysłowskiej, Panieńskiej i Strzeleckiej.
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy będzie również działać na ulicach, gdzie mieszkańcy zgłaszają konieczność nasadzeń w ramach programu „Milion drzew dla Warszawy”. Obejmie to między innymi ulice takie jak: Szwedzka, Wołomińska, Siedlecka, Kijowska, Markowska, Białostocka, Kłopotowskiego, Wybrzeże Szczecińskie, Jasińskiego. Prace te w szczególności polegać będą na rozpłytowywaniu i łączeniu mis oraz uzupełnianiu szpalerów, a także nowych nasadzeniach drzew i zieleni niskiej.
Realizacja tak rozległego programu przewidziana jest na lata 2017-2022. Koszty prac wstępnie wycenione zostały na ok. 17 mln zł.
Zdjęcie: https://pxhere.com/pl/photo/590731