mobile
REKLAMA

Rusza "Droga na szóstkę" - program poprawy bezpieczeństwa w rejonie szkół

Celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w rejonie szkół podstawowych oraz wspieranie aktywnej mobilności wśród najmłodszych. Wybrano już placówki do tegorocznej pilotażowej edycji akcji.

inf. prasowa
Rusza "Droga na szóstkę" - program poprawy bezpieczeństwa w rejonie szkół

To tegoroczna nowość w stale rosnącym wachlarzu działań Warszawy na rzecz zwiększania bezpieczeństwa ruchu drogowego. Projekt prowadzony jest przez Zarząd Dróg Miejskich we współpracy z Biurem Polityki Mobilności i Transportu oraz urzędami dzielnic.

U podstaw "Drogi na szóstkę" leży dialog i współpracamówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Wspólnie z dyrekcją i społecznością zainteresowanych szkół chcemy rozmawiać o bezpieczeństwie, analizować istniejące problemy i znajdować dla nich rozwiązania. Zaangażowani będą również nauczyciele oraz uczniowie, w miarę możliwości w obecnej sytuacji.

Informacja o naborze do programu została przesłana do urzędów dzielnic. Udział jest dobrowolny, a zgłoszeń dokonywali dyrektorzy szkół. Chęć udziału wyraziło blisko 30 placówek. Ostatecznego wyboru dokonaliśmy analizując m.in. liczbę oraz rodzaj wypadków i kolizji w rejonie tych szkół oraz problemy z bezpieczeństwem opisane przez dyrekcję.

Stworzenie takiego programu to dla Warszawy naturalny dalszy krok stanowiący rozwinięcie dotychczasowych działań miasta – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy. Miasto od lat promuje zrównoważoną mobilność, m.in. w ramach kampanii "Rowerowy Maj". Oczywiste jest, że musimy stale dążyć do zapewnienia jak najbezpieczniejszych warunków poruszania się, zwłaszcza dla najmłodszych.

W pierwszej edycji "Drogi na szóstkę" weźmie udział 6 szkół. Spotkano się już z dyrektorami wszystkich placówek. Teraz przed nami audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego i funkcjonalności przestrzeni w rejonie szkół oraz ankiety dla uczniów i nauczycieli. Audyt zakończy się rekomendacjami dotyczącymi infrastruktury wokół szkoły, jak i na jej terenie. Efektem będą prace projektowe i wykonawcze, takie jak np.: przebudowa ulic, budowa sygnalizacji świetlnej, lub też inne zmiany organizacji ruchu. Przetarg na wykonanie audytu został ogłoszony w połowie lipca. Wpłynęły dwie oferty, które są obecnie analizowane. Zainteresowani wykonawcy zaproponowali konkurencyjne ceny, niższe od budżetu jaki miał zaplanowany ZDM. Pozwala to z optymizmem patrzeć na szansę rozstrzygnięcia przetargu. 

 

Hasło "Przede wszystkim bezpieczeństwo" przyświeca nam od dawna – zaznacza Łukasz Puchalski, dyrektor stołecznego Zarządu Dróg Miejskich. Na podstawie już posiadanych danych, w tym z prowadzonego od lat audytu bezpieczeństwa przejść dla pieszych, ZDM cały czas realizuje inwestycje w rejonie szkół. Jest to chociażby zakończona już budowa dwóch sygnalizacji świetlnych w ciągu ulicy Kajki oraz szereg planowanych zmian organizacji ruchu w ciągu tzw. "obwodnicy" Gocławia. "Droga na szóstkę" jest pomyślana jako zadanie wieloletnie. Następne kroki będą ściśle zależeć od współpracy ze szkołami. 

 

Uczestnicy pierwszej edycji programu "Droga na szóstkę":

  • Szkoła Podstawowa nr 41, ul. Drewniana 8
  • Szkoła Podstawowa nr 157, ul. Kazimierzowska 16
  • Szkoła Podstawowa nr 175, ul. Trzech Budrysów 32
  • Szkoła Podstawowa nr 221, ul. Żelazna 71 oraz ul. Ogrodowa 42/44
  • Szkoła Podstawowa nr 323, ul. Hirszfelda 11
  • Szkoła Podstawowa nr 373, ul. Angorska 2

 

 

 

Źródło: UM Warszawa

 

 

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda