mobile
REKLAMA

Ruszyły zapisy na 5. Rajd do Pęcic

W tym roku, w 80 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego tradycyjny rajd do Pęcić odbędzie się 14 września. Rajd ma na celu uczczenie losów części Powstańców IV Obwodu Armii Krajowej Ochota i bitwy pod Pęcicami, którą stoczyli 2 sierpnia 1944 r. Niedostatecznie uzbrojeni Powstańcy, pod wodzą płk Mieczysława Sokołowskiego ps. „Grzymała” wycofywali się z Ochoty do Lasów Chojnowskim. Ich celem było zdobycie broni i przegrupowanie oddziałów. Pod Pęcicami natknęli się na przeważające siły niemieckie, zginęło 91 osób.

mat.pras.
Ruszyły zapisy na 5. Rajd do Pęcic

Chcąc czcić pamięć o poległych zorganizowany zostanie kolejny Rajd do Pęcic. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Dzielnicy Ochota i Warszawski Hufiec Harcerzy „Zawrat” Szczep 16 Warszawskich Drużyn Harcerzy i Gromad Zuchów. Ponadto organizowany jest on przy współudziale Urzędu Gminy Michałowice, powiatu pruszkowskiego, Miasta Piastów, Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 w Warszawie, Fundacji Dwór Polski w Pęcicach, Grupy Historyczno-Edukacyjnej „Szare Szeregi”, Stowarzyszenia Aktywnie, Bezpiecznie, Ciekawie, Stowarzyszenia Projekt Raszyn 1809 oraz Warszawskiego Stowarzyszenia Rolkarskiego Polskater. Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Środowiska IV Obwodu Armii Krajowej. Drogę, którą przebyli Powstańcy z 1944 roku można przebyć na różne sposoby.

W 2024 roku Rajd odbędzie się w kilku formach:

  • Rajd Pieszy – ten rajd będzie biegł trasą, jaką przeszła grupa żołnierzy IV Obwodu Armii Krajowej. Uczestnicy zgromadzą się przy bocznym wejściu na teren Parafii św. Jakuba. Dalej podążą w stronę Reduty Kaliskiej, ul. Wawelską, ul. Białobrzeską, ul. Bitwy Warszawskiej, ul. Drawską, następnie wiaduktem łączącym Włochy z Ochotą i stąd do stacji Warszawskiej Kolei Dojazdowej (Salomea). Stąd uczestnicy udadzą się pociągiem WKD do stacji Reguły, skąd przejdą do Pęcic. Start rajdu godz. 11.00.

  • Rajd Rolkowy – Przejazd rolkowy do Pęcic rozpocznie się zbiórką w Parku Szczęśliwickim o godzinie 11:00. Następnie rajd podąży ulicami: Drawską - Śmigłowca - al. Jerozolimskie - Popularną - Chrobrego - Ryżową - Dzieci Warszawy - Kościuszki - Cierlicką - Lalki - Jagiełły - Warszawską (tutaj wjazd od Piastowa) - Broniewskiego - Warsztatową (Pruszków) - Polskiej Organizacji Wojskowej - Batalionów Chłopskich - Waryńskiego - Promyka - Robotniczą - Południową - Błońską - Działkową - Gomulińskiego - Powstańców - Pogodną - Komorowską - al. Armii Krajowej - Pęcicką (aż do Mauzoleum). Uczestnicy rajdu muszą posiadać własne rolki i umieć się na nich poruszać. Start rajdu o godz. 12.00.

  • Rajd Rowerowy – celem rajdu rowerowego jest dotarcie do Pęcic, drogą najbardziej wierną przemarszowi Powstańców. Po drodze przewidziane będą krótkie przystanki, podczas których przewodnik będzie opowiadał, co działo się na danym etapie trasy. W Salomei natomiast odbędzie się spotkanie z płk Bogdanem Bartnikowskim, świadkiem Powstania na Ochocie. Trasa rozpocznie się na ulicy Niemcewicza 5, gdzie gromadzili się Powstańcy przed wymarszem. Trasa: Niemcewicza-Filtrowa–Sękocińska–Szczęśliwicka–Drawska–Aleje Jerozolimskie–Jutrzenki–Salomejska– Centralna–Ryżowa–Środkowa–Migdałowa–Polna–Szkolna–Aleja Topolowa – Aleja Powstańców Warszawy – Parkowa (Pęcice). Godzina startu to 12.

  • Rajd Kajakowy – spływ rzeką Raszynka. Długość trasy to około 4,5 km. Miejscem zbiórki jest przystanek „Raszyn Kościół”, skąd uczestnicy przejdą nad brzeg rzeki. Spływ zakończy się za mostkiem przy al. Powstańców Warszawy w miejscowości Pęcice, skąd biorący udział w rajdzie udadzą się na cmentarz Powstańców Warszawy, trasa ok. 1,2 km. Podczas rajdu uczestnicy zaznajomią się tez z okupacyjną historią Raszyna, otrzymają kenkarty i napotkają na drodze do miejsca startu rekonstruktorów, by wczuć się w atmosferę historii. Kajaki oraz opiekę instruktorów zapewniają organizatorzy, jednak liczba miejsc jest ograniczona. O możliwości uczestnictwa decyduje kolejność zapisów! Start rajdu ok. 10.30. Rajd zabezpieczają instruktorzy. Mamy do dyspozycji 32 miejsca, decyduje kolejność zgłoszeń.

  • Rajd Samochodowy – chcąc skorzystać z tej formy, muszą Państwo przyjechać na parking przy Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 przy ul. Szczęśliwickiej 56. Stąd planowany jest przejazd na Cmentarz w Wilanowie, gdzie złożone zostaną wiązanki na grobie płk Mieczysława Grzymały Sokołowskiego. Tutaj złożone zostaną kwiaty oraz znicze. Dalej uczestnicy ruszą do Pęcic. Start rajdu ok. godz. 13.00.

W rajdzie uczestniczyć będą również uczniowie szkół, które organizują i przyjmują zapisy we własnym zakresie. W uroczystościach wezmą udział również Powstańcy Warszawscy, świadkowie Powstania i ich rodziny, także Sybiracy i byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych i ich rodziny.

Wszystkie grupy powinny dotrzeć do Pęcic przed godziną ok. 14.00. Od 14.00 do 15.30 organizatorzy przewidują obiad. W godz. 14.00 – 15.45 trwać będzie też gra terenowa w formie stanowisk z zdaniami dla uczestników nawiązujących do czasów Powstania. O godzinie 16.00 rozpocznie się Apel Pamięci, natomiast o 17.00 przewidywane jest obrzędowe ognisko harcerskie i spotkanie z Powstańcami.

Aby wziąć udział w rajdzie należy wypełnić formularz dostępny na stronie http://rajdpecice.16wdh.pl, szczegółowe informacje wysyłane będą na maila podanego w formularzu.

Opłata za wzięcie udziału w Rajdzie to 10 zł, do uregulowania w dniu startu gotówką. Opłat zbierane będą w miejscach startu. Każdy uczestnik otrzyma wodę, przekąski, koszulkę oraz materiały promocyjne.

fot. mat.pras.
 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda