mobile
REKLAMA

Rynek pracodawcy czy pracownika? Obecna sytuacja na rynku pracy w Warszawie

W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z rynkiem pracownika, bowiem niskie bezrobocie sprawiało, że wolnych wakatów było więcej, niż chętnych do podjęcia zatrudnienia. Sytuacja w ostatnim czasie nieco uległa zmianie, choć w dalszym ciągu pracownicy mogą przebierać wśród licznych ofert. Jak obecnie wygląda rynek pracy w Warszawie?

 

 

Artykuł sponsorowany
Rynek pracodawcy czy pracownika? Obecna sytuacja na rynku pracy w Warszawie

Rynek pracodawcy, a rynek pracownika - różnice

Z rynkiem pracodawcy mamy do czynienia w momencie, gdy osób chętnych do podjęcia pracy jest więcej, niż wolnych stanowisk. Zatrudniający zwykle nie mają problemu z wypełnieniem etatów, przez co braki kadrowe można uzupełnić w krótkim czasie. Inaczej jest w przypadku, gdy na rynku zachodzi odwrotna sytuacja - to pracownik wybiera, gdzie będzie pracował, ponieważ wolnych wakatów jest więcej, niż chętnych do pracy. Z punktu widzenia ekonomii ani rynek pracownika, ani rynek pracodawcy nie jest na dłuższą metę dobrym zjawiskiem i może prowadzić do licznych nadużyć. Rynek pracownika prowadzi do znacznego wzrostu płac, co często powoduje, że osoby niewykwalifikowane zarabiają podobnie, jak pracownicy wykwalifikowani. Tymczasem rynek pracodawcy powoduje obniżenie płac.

Jak wygląda obecna sytuacja na warszawskim rynku pracy?

Warszawski rynek pracy jest bardzo niejednolity, bowiem w niektórych branżach mamy do czynienia z nadmiarem wakatów, w innych zaś - z nadmiarem chętnych do podjęcia zatrudnienia. Pracowników brakuje przede wszystkim do pracy fizycznej - na braki cierpią w szczególności branża budowlana oraz produkcyjna. Problem ze znalezieniem pracowników mają również duże korporacje, jednak one stawiają głównie na wykształcone osoby, które dodatkowo znają języki obce. Widać to dobrze chociażby po ofertach pracy, jakie można znaleźć na stronie internetowej https://www.aplikuj.pl/praca/warszawa. Rynek pracownika obserwujemy również w sektorze finansowym, zwłaszcza wśród księgowych czy dyrektorów finansowych. Na niedobór siły roboczej cierpi branża IT, choć tutaj mamy raczej do czynienia z ogólnopolskim problemem. Tymczasem rynek pracodawcy występuje tam, gdzie poszukuje się do pracy niewykwalifikowane osoby. Wybierać wśród kandydatów mogą również pracodawcy zatrudniający na stanowiskach administracyjnych. Osoby posiadające wykształcenie humanistyczne chcące pracować w zawodzie również będą musiały zmierzyć się ze sporą konkurencją.

Jak znaleźć zatrudnienie w Warszawie?

Pracy w stoli kraju nie brakuje, jednak aby móc zająć dobrze płatną posadę, trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz umiejętności. Ofert pracy możemy szukać na przykład na portalu Aplikuj.pl, w urzędach zatrudnienia bądź bezpośrednio u pracodawców. Pozostaje jednak pytanie, jak odnaleźć się na warszawskim rynku pracy? Przede wszystkim warto celować w zawody, na które pracodawcy zgłaszają największy popyt. Obecnie nie mamy większego problemu ze zdobyciem dodatkowych kwalifikacji, na przykład dzięki kursom doszkalającym czy studiom podyplomowym. W Warszawie można je odbyć na licznych uniwersytetach, w szkołach policealnych bądź w ośrodkach doszkalających. Warto pamiętać, że choć rynek pracy zmienia się dynamicznie, to jednak duży popyt na pracowników w pewnych branżach nie spada już od dłuższego czasu. Dobrze jest podążać za tym trendem, chcąc zyskać dobrze płatną pracę. 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda