Sąsiedzi z inicjatywą pilnie poszukiwani
Na dofinansowanie w wysokości nawet 2 tys. zł mogą liczyć uczestnicy programu Inicjatywy Sąsiedzkie 2023. Nabór wniosków trwa do 31 marca.
fot.UMW
Ruszył właśnie nabór do 3. edycji miejskiego programu Inicjatywy Sąsiedzkie. Można do niego zgłaszać pomysły na ciekawe działania w swojej okolicy. Jakie? Strona programu(otwiera się w nowej karcie) podaje przykłady:
- pikniki, festyny, spotkania, święta ulicy i podwórek, wieczory z planszówkami, kina plenerowe i potańcówki,
- akcje wspierania seniorów czy sieci opieki nad najmłodszymi,
- wycieczka, kurs szycia lub pokaz slajdów sąsiada, który zjechał pół świata,
- założenie łąki kwietnej i rozwieszenie budek dla ptaków lub domków dla owadów,
- odmalowanie zaniedbanej wiaty na podwórku lub postawienie płotka wokół zadeptywanej rabatki.
Nasze międzykulturowe spotkanie wielkanocne to była pierwsza taka impreza w tej okolicy. Udało się znakomicie, frekwencja dopisała, zarówno starzy, jak i nowi sąsiedzi doskonale się odnaleźli w tej formule. Wreszcie była okazja, żeby ze sobą pogadać – relacjonuje Sylwia, autorka Inicjatywy Sąsiedzkiej z Mokotowa. I dodaje: - Już planujemy kolejne spotkania dla sąsiadów.
W trakcie dwóch pierwszych edycji w 2022 roku odbyło się niemal 100 inicjatyw sąsiedzkich od Białołęki po Ursynów i od Ursusa po Wesołą. Wszystkie były tworzone przez sąsiadów/ki, dla sąsiadów/ek, wspierając budowanie więzi sąsiedzkich. Mieszkańcy/nki jednej ulicy czy podwórka, grupy uprawiające wspólnie sport, dbające o zieleń i otoczenie, jak i osoby, które łączy wspólna pasja czy aktywność także w 2023 roku mogą ubiegać się o dofinansowanie swojej inicjatywy w wysokości 500 lub 2000 zł.
Dziękujemy za "wędkę" dla kreatywnych, przedsiębiorczych sąsiadów i tym samym możliwość zaistnienia ich oferty w naszej przestrzeni - o takie wsparcie właśnie nam chodzi - napisał Dom Kultury "Portiernia", w którym odbywały się sąsiedzkie spotkania zorganizowane właśnie w ramach programu.
Inicjatywy Sąsiedzkie to nie tylko wsparcie finansowe, ale też pomoc merytoryczna i organizacyjna. Opiekunowie dzielnic dostępni są na każdym etapie realizacji projektów - od pomocy w napisaniu wniosku poprzez działanie aż po podsumowanie i rozliczenie. Zgłaszając się jako inicjator/ka, nie trzeba mieć doświadczenia w działaniach społecznych. Wsparcia udziela doświadczony zespół Fundacji Stocznia, która jest realizatorem Inicjatyw Sąsiedzkich.
Maksymalnie uproszczona procedura i stała współpraca z doświadczonymi animatorami pomoże osobom składającym i realizującym pomysł inicjatyw sąsiedzkich spokojnie i z poczuciem satysfakcji przejść przez swój pierwszy projekt - zachęca do zgłoszenia inicjatyw realizator programu, Fundacja Stocznia.
Nabór wniosków potrwa do 31 marca. Wyniki zostaną ogłoszone w połowie kwietnia. Szczegółowe informacje na stronie http://www.inicjatywysasiedzkie.org(otwiera się w nowej karcie).