Sejm podjął uchwałę w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego
23 lipca Sejm uchwalił ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Projekt uchwały został przygotowany z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy.
Za podjęciem uchwały głosowało 234 posłów, przeciw było 173, zaś 35 wstrzymało się od głosu. Projekt ustawy został przekazany przez Prezydenta RP na ręce Marszałek Sejmu Elżbiety Witek zgodnie z obietnicą złożoną przez Andrzeja Dudę podczas obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 1 czerwca w Kancelarii Prezydenta powołano specjalny zespół, do którego zadań należało m.in. opracowanie rozwiązań i regulacji dotyczących inwestycji w zakresie renowacji Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej.
Symbol powojennej stolicy
Pałac Saski został wzniesiony w stylu klasycystycznym około 1661 roku. Pierwotnie należał do Jana Andrzeja Morsztyna. W pałacu odbywały się niegdyś najważniejsze, państwowe uroczystości. Po upadku powstania warszawskiego został wysadzony w powietrze przez wojska niemieckie. W wyniku zniszczenia ocalał jedynie fragment arkad, w którym znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Władze komunistyczne brały pod uwagę odbudowę tej wyjątkowej budowli, aczkolwiek nigdy nie doszła ona do skutku.
Fot. Unsplash