Skandal w Radzie m.st. Warszawy! Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się wyjaśnień
Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek zwrócił się do przewodniczącej Rady m.st. Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej o wyjaśnienie, dlaczego niektórzy obywatele nie zostali wpuszczeni na posiedzenie Rady, na którym uchwalono strefę czystego transportu. Rzecznik powołał się na Konstytucję RP
O nas, bez nas
7 grudnia 2023 r. odbyło się posiedzenie Rady m.st. Warszawy, na którym radni przegłosowali uchwałę w sprawie Strefy Czystego Transportu. Zdaniem stołecznego ratusza, ma ona na celu poprawę jakości powietrza i zdrowia mieszkańców. Warszawska strefa ma obejmować większość Śródmieścia i części sąsiednich dzielnic i ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2024 r.
Jednak nie wszyscy są zadowoleni z proponowanego rozwiązania. Niektórzy kierowcy, właściciele firm transportowych i organizacje społeczne sprzeciwiali się wprowadzeniu strefy, argumentując między innymi, że ograniczy ona swobodę poruszania się, podniesie koszty transportu i nie przyniesie znaczącej poprawy jakości powietrza. W dniu, w którym odbyła się sesja rady miasta na salę obrad spośród tych, którzy chcieli obserwować przebieg obrad i wyrazić swój sprzeciw wobec projektu, zostali wpuszczeni jednak nieliczni. Sam ratusz w swoich publikacjach na temat obrad zdaje się sugerować, jakoby w trakcie sesji obecni byli wyłącznie zwolennicy uchwalonej już strefy, co jest nieprawdą.
Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje
Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek, który jest specjalistą w dziedzinie prawa konstytucyjnego i praw człowieka, zareagował na te informacje i wystosował pismo do przewodniczącej Rady m.st. Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej. Rzecznik zapytał o przyczyny i okoliczności uniemożliwienia grupie obywateli uczestniczenia w posiedzeniu Rady. Podkreślił on, że prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej jest nieodzownym elementem demokracji lokalnej i że obywatele mają prawo wstępu na posiedzenia kolegialnych organów pochodzących z powszechnych wyborów. Rzecznik zażądał szczegółowego przedstawienia sytuacji, która miała miejsce 7 grudnia.
Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska nie odpowiedziała jeszcze na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie wiadomo, czy i kiedy udzieli wyjaśnień w tej sprawie. Pełne pismo RPO znajduje się pod tym linkiem.
fot.UMW