Służba Więzienna pamięta o bohaterach Powstania Warszawskiego
18 styczni br. funkcjonariusze Służby Więziennej z Aresztu Śledczego w Warszawie Grochowie rozpoczęli współpracę ze „Stowarzyszeniem Monopol Warszawski", które prowadzi Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich.
Życie nauczyło ich pokory i szacunku – do siebie i do innych. Nie zwykli prosić o pomoc, a jednak teraz– potrzebują naszego wsparcia.
Powstańcy Warszawscy, bo o nich mowa, to kolejna grupa Bohaterów, którym Służba Więzienna udziela wsparcia w czasie pandemii. Kombatanci, którzy narażali swoje życie, poświęcali zdrowie i młodość walcząc za wolność i niepodległość naszego kraju dziś są w grupie szczególnie narażonej na działanie koronawirusa, dlatego, aby ich chronić i zapewnić bezpieczeństwo Służba Więzienna od początku listopada dostarcza posiłki kombatantom w Warszawie, Krakowie i Lublinie wspierając działalność Stowarzyszenia „Odra Niemen", Fundacji „Nie zapomnij o Nas", Społecznego komitetu opieki nad grobami poległych żołnierzy batalionu "Zośka" i „Parasol" oraz Stowarzyszenia Monopol Praski. Dbając o codzienne potrzeby kombatantów i pomagając im w drobny sposób, wyrażamy naszą wdzięczność za ich dokonania.
Nie zwykli prosić o pomoc
Dzięki kombatantom wojennym My możemy pełnić służbę w wolnym kraju kierując się zasadami uczciwości, honoru i szacunku dla innych, dlatego czujemy się w obowiązku, aby pomóc, dostarczając ciepłe posiłki tym, którzy walczyli o naszą wolność i niepodległość. Wielu Powstańców żyje samotnie i skromnie, a podeszły wiek, choroby i ograniczenia – fizyczne i finansowe – nie pozwalają Im na utrzymanie właściwego komfortu życia, na który zasłużyli walcząc za nasz kraj. Dodatkowo panująca epidemia sprawiła, że dziś, zamknięci w domach dla własnego bezpieczeństwa, bardziej niż kiedykolwiek potrzebują naszej pomocy.
Pandemia zmieniła wszystko
Z powodu zagrożenia koronawirusem zawieszone zostało funkcjonowanie Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich prowadzonego przez Stowarzyszenie Monopol Warszawski, w tym czasie pracownicy i wolontariusze ośrodka koordynują pomoc nad pozostającymi bardzo często samotnie we własnych domach weteranami. Codzienne dostarczanie posiłków, zakupy lekarstw czy podstawowych produktów spożywczych, pomoc w bieżącym funkcjonowaniu - pracy jest wiele - z którą nie zawsze radzą sobie wolontariusze, z pomocą przychodzą im służby mundurowe: funkcjonariusze Służby Więziennej, Straży Granicznej, Policji, żołnierze i Strażnicy Miejscy. Powstańcy są szczególnie narażeni w czasie epidemii koronawirusa, dlatego pomoc im wymaga wyjątkowych środków, razem możemy sprawić, że w życiu zasłużonych Bohaterów codzienny, ciepły i domowy posiłek stanie się normą, na którą do tej pory – z różnych względów – nie mogli sobie pozwolić. Patriotyzm wyraża się w przywiązaniu do swej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, do obyczajów i kultury narodowej oraz w szacunku dla ludzi, którzy ją tworzyli.
#ResortSprawiedliwościPomaga
Służba Więzienna pomaga i wspiera nie tylko kombatantom. Służba Więzienna wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości w czasie trwania epidemii realizuje projekt pomocowy #ResortSprawiedliwościPomaga w ramach którego produkowane są środki ochrony przeciw koronawirusowi, w wielu jednostkach funkcjonariusze organizują zbiórki na zakup środków ochrony dla Domów Pomocy Społecznej, oddają krew i osocze ozdrowieńców, wspierają Domy Dziecka, Służbę Zdrowia, Schroniska dla zwierząt i inne instytucje, którym w czasie epidemii pomoc jest niezbędna.
Źródło: Areszt Śledczy w Warszawie Grochowie