mobile
REKLAMA

Śródmiejska kamienica w rejestrze zabytków!


Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecydował, że kamienica mieszcząca się przy ulicy Emilii Plater 7 zostanie wpisana do rejestru zabytków. Nieruchomość, zaprojektowana przez architekta Prospera Ehrenfeuchta, wybudowana została w latach 1909-1910. 

Marcin Kalicki
TAGI
Śródmiejska kamienica w rejestrze zabytków!


„Ta wielkomiejska kamienica to bardzo dobry przykład architektury secesyjnej w Śródmieściu Warszawy. Liczne dekoracje zachowały się zarówno na elewacji, w przejeździe bramnym, jak i we wnętrzach: na klatce schodowej i w mieszkaniach. Wykorzystane zostały nie tylko popularne motywy roślinne, ale także geometryczne, inspirowane wzorami wiedeńskimi. Warto wspomnieć o dekoracjach głównej klatki schodowej: metalowych balustradach w typie warszawskim z drewnianym pochwytem, a także dekoracyjnych nadprożach drzwi prowadzących do mieszkań. Każde z nich zwieńczone jest uskrzydloną głową w otoczeniu stylizowanych liści laurowych, a także płaskich listew. Ponadto, na głównej klatce schodowej, jak i w wielu mieszkaniach, zachowały się sztukaterie: zwielokrotnione gzymsy, plafony z motywami roślinnymi: wiciokrzewu, róży, powoju, liści laurowych, liści kasztanowca, róży i maku, a także fryzy z motywami roślinnymi i geometrycznymi. W pomieszczeniach mieszkalnych zachowały się piece kaflowe wzniesione z białych kafli, zwieńczone ozdobnymi gzymsami w stylu neobarokowym. Przetrwała także drewniana stolarka okienna i drzwiowa. Wystroju wnętrza dopełnia mozaika parkietowa o kompozycji przenikających się kwadratów” – poinformowała w komunikacie Agnieszka Żukowska, rzecznik prasowy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 
– Cieszy mnie to, tym bardziej że to właśnie moje biuro wnioskowało o ten wpis w maju tego roku. Nie tylko ze względu na architekturę kamienicy, ale także jej wyposażanie i wystrój wnętrz – napisał na jednym z portali społecznościowych Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. 
Profesor Lewicki wskazał wysoki procent zachowania oryginalnej substancji budynku, który „nie uległ większym zniszczeniom w trakcie wojen ani nie był poddawany przebudowom w okresie późniejszym”. Strony mogą odwołać się od decyzji Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków w sprawie wpisu do rejestru zabytków do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Marcin Kalicki

 źródło zdjęcia - google maps 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda