Światowy Dzień Walki z Rakiem
Światowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony 4 lutego 2000 roku na Światowym Szczycie Waki z Rakiem w Paryżu, zorganizowanym przez dyrektora generalnego UNESCO i Prezydenta Francji. Na szczycie opracowano tzw. Kartę Paryską, zobowiązującą wszystkie kraje, które podpisały się pod nią do tworzenia programów zapobiegających chorobom nowotworowym. Nadrzędnym celem Światowego Dnia Walki z Rakiem jest zwrócenie uwagi na zapobieganie i leczenie chorób nowotworowych.
Kadra Aresztu Śledczego w Warszawie Grochowie w ramach współpracy z Fundacją Dom Kultury przygotowała dla skazanych kobiet odbywających karę pozbawienie wolności zajęcia kulturalno-oświatowe promujące zdrowy tryb życia oraz zwiększające świadomość dotyczącą objawów, diagnostyki i leczenia onkologicznego.
Profilaktyka
W profilaktyce chorób nowotworowych duże znaczenie ma odżywianie i tryb życia. Właściwa dieta, aktywność fizyczna oraz ograniczenie używek pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów. Należy także regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym - wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie. Międzynarodowe zespoły badawcze szacują, że nawet 90% nowotworów powodują czynniki zewnętrzne, na które mamy wpływ. Przestrzegając prostych zasad zdrowego stylu życia, jesteśmy w stanie obniżyć ryzyko zachorowania. Zasady, których należy przestrzegać, zostały opracowane dzięki wieloletnim badaniom naukowym i opublikowane pod tytułem „Europejski Kodeks Walki z Rakiem". Na podstawie dwunastu zaleceń Kodeksu stworzono polską publikację „12 sposobów na zdrowie", które zawierają porady pomocne w prowadzeniu zdrowego stylu życia i obniżeniu ryzyka zachorowania na raka:
-
Nie pal, nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
-
Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego
-
Utrzymuj prawidłową masę ciała.
-
Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco.
-
Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia.
-
Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie. Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom.
-
Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej, nie korzystaj z solarium.
-
Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy.
-
Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu.
-
Zdrowie kobiet: karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory – jeśli możesz karm piersią. Hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych nowotworów – ogranicz jej stosowanie.
-
Zadbaj o to, aby Twoje dziecko zostało zaszczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B – WZWB (dotyczy noworodków), wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV (dotyczy dziewcząt).
-
Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (kobiety i mężczyźni), raka piersi (kobiety), raka szyjki macicy (kobiety).
Resocjalizacja sposobem na zdrowy tryb życia
Bogacenie wiedzy osadzonych o zdrowiu własnym i innych, tworzenie warunków do promowania zdrowego stylu życia, oraz nabywanie umiejętności dbania o zdrowie to podstawa edukacji zdrowotnej w jednostce penitencjarnej. Edukacja zdrowotna to ukierunkowane działanie na jednostkę, a promocja zdrowia oddziaływuje na system społeczny. To proces wzajemnie ze sobą powiązanych elementów, w którego zakres wchodzi wiedza o zdrowiu związana z funkcjonowaniem własnego organizmu, umiejętność zapobiegania i radzenia sobie w sytuacjach trudnych, wiedza i umiejętność związane z korzystaniem z opieki zdrowotnej oraz wiedza o czynnikach środowiskowych, społecznych i politycznych wpływających na zdrowie
W ramach promocji zdrowego stylu życia w Areszcie Śledczym w Warszawie Grochowie realizowane są programy resocjalizacyjne promujące zdrowy tryb życia oraz kółka pozytywnej aktywności fizycznej.
Źródło: Areszt Śledczy w Warszawie-Grochowie