Szalone Dni Muzyki po raz jedenasty
32 koncerty w trakcie 4 dni! Podczas tegorocznego festiwalu Szalone Dni Muzyki zaprezentują się wybitni artyści z Polski i zagranicy zarówno w repertuarze orkiestrowym, jak i kameralnym. Sprzedaż biletów rusza już 1 września.
Tematem przewodnim tegorocznych festiwalu Szalone Dni Muzyki będzie twórczość Ludwiga van Beethovena. Program wypełnią dzieła orkiestrowe i kameralne Beethovena, jak również muzyka inspirowana jego artystycznym dorobkiem. Ponadto towarzyszyć im będą wydarzenia muzyczne dla najmłodszych.
W sobotę, 25 września Marcin Masecki zaprezentuje swój projekt z Sinfonia Varsovia Panharmonicon Orchestra – Starcie imperiów, w którym zabrzmią jego opracowania Zwycięstwa Wellingtona i V Koncertu fortepianowego Es-dur Cesarskiego na niecodzienny skład orkiestry dętej. Z kolei w niedzielę w solowym recitalu zaprezentuje się Jonas Vitaud z Wariacjami i fugą Es-dur (Wariacje Eroika) oraz Sonatą fortepianową Burza.
W programie znalazły się również wydarzenia o niecodziennym charakterze jak Gotowanie z Beethovenem, czyli muzyczna i kulinarna uczta w Pawilonie Koncertowym Sinfonii Varsovii z udziałem Sinfonietty Cracovii, improwizacje jazzowe Paula Laya na tematy z twórczości Beethovena, czy koncert Piosnki z łąk i ulic, podczas którego uczestnicy Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zaśpiewają mniej znane pieśni Beethovena.
Tegoroczny program edukacyjny dla dzieci prezentuje się równie różnorodnie. Najmłodszym do lat pięciu postać Beethovena przybliży ciocia Ada Wdziękońska, która wraz z zaproszonymi muzykami przyszykowała dwa programy koncertów Smykofonii. A w sobotę Teatrzyk Słuchaj Uchem zaprasza starsze dzieci do lat siedmiu na Ptasie wesele, w którym sięgnie do pięknej polskiej ludowej tradycji śpiewu, gry i tańca. Natomiast dla dzieci powyżej lat ośmiu zespół wokalny Il Canto przygotował Balladę o Ludwiku – śpiewaną opowieść o życiu kompozytora.
Koncerty tegorocznej edycji festiwalu odbędą się w trzech lokalizacjach: w siedzibie Sinfonii Varsovii na Pradze Południe, w salach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i w Kościele Środowisk Twórczych pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Alberta Chmielowskiego.
Sprzedaż biletów i karnetów rozpoczyna się 1 września o godzinie 11:00. Wstęp na niektóre z wydarzeń jest darmowy, a na pozostałe bilety nie są droższe niż 25 złotych.
Więcej informacji na temat festiwalu oraz sprzedaży biletów – na stronie www.szalonednimuzyki.pl.
Fot. mat. pras.