mobile
REKLAMA

Szansa na porozumienie

Strajk wciąż trwa, jedyną nadzieją na jego zażegnanie jest Okrągły Stół dla edukacji organizowany w piątek, 26 kwietnia. Problem w tym, że związki nie chcą wziąć w nim udziału. Krytykują m.in. zaproponowaną przez rząd formułę rozmów.

Redakcja
Szansa na porozumienie

Związki argumentują, że debata na stadionie nie rozwiąże problemów oświaty. Apelują o znaczne podniesienie wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli i pozostałych pracowników oświaty. Oczekują, że rząd zaproponuje rozwiązania zgodne z postulatami organizacji związkowych. Bez tej deklaracji związki nie pojawią się na PGE Narodowym. Współorganizatorzy strajku zauważają, że według nich to Prezydent RP jako patron Rady Dialogu Społecznego powinien zainicjować debatę o edukacji. Liczą na dalsze negocjacje na linii rząd- strajkujący. Organizacje pracodawców proponowały,by podwyżki dla nauczycieli w znacznym stopniu sfinansować ze środków pochodzących z Funduszu Pracy na rok 2019. Prezydium ZG ZNP zbierze się w czwartek, 25 kwietnia.

Stanowisko rządu

Stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej jest znane. Na początku kwietnia zaproponowano: podwyżkę o 15 proc., dodatek za wychowawstwo nie mniejszy niż 300 zł, skrócenie ścieżki awansu zawodowego, dodatkowe świadczenie „na start” 1000 zł dla nauczycieli zaczynających pracę oraz skrócenie ich stażu do 9 miesięcy. W latach 2017-2019 łączny wzrost wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli wyniesie od 515 zł do 706 zł. Ministerstwo deklaruje również podjęcie współpracy nad zmianą systemu wynagradzania nauczycieli, w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi.

Debata na Narodowym

Wydarzeniem, które ma pomóc w osiągnięciu kompromisu jest Okrągły Stół ds. Oświaty. Odbędzie się w piątek, 26 kwietnia br. na godz. 12:00 w Warszawie, na PGE Narodowym. Do udziału zaproszono przedstawicieli rad rodziców, stowarzyszeń rodziców i innych organizacji rodzicielskich. Rejestracja trwa do 24 kwietnia do godziny 20. Czy to będą przełomowe rozmowy? Bez obecności związków zawodowych trudno liczyć na jednogłośny koniec strajku. Może to być ważny krok dla przyszłości polskiej edukacji. 

 

źródło: ZNP.edu.pl, MEN

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda