mobile
REKLAMA

Szpital Południowy dla pacjentów z COVID-19 zostanie uruchomiony zgodnie z planem

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władz Warszawy, oddanie Szpitala Południowego jako tymczasowego szpitala „covidowego", nastąpi  w połowie lutego. Do tego czasu potrwa wyposażanie placówki w sprzęt, rekrutacja personelu oraz zostaną przeprowadzone niezbędne odbiory.

inf. prasowa
Szpital Południowy dla pacjentów z COVID-19 zostanie uruchomiony zgodnie z planem

Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy podkreśla, że na placu budowy nie ma żadnego opóźnienia: - Od samego początku, kiedy zapadała decyzja, że Szpital Południowy zostanie tymczasowym szpitalem do leczenia pacjentów z COVID-19, jasno mówiłem, że zakończenie prac w budynku nastąpi 25 stycznia. Po tym terminie zostaną przeprowadzone niezbędne odbiory. Nie jest to nasz wymysł, ale wymagane prawem procedury, które przeprowadzają kolejno służby zewnętrzne: sanepid, straż pożarna, nadzór budowlany (PINB). Bez przeprowadzenia tych odbiorów nie można oddać budynku do użytkowania i uruchomić szpitala. A pacjentów z koronawirusem, tak jak zapowiadałem, będziemy mogli przyjmować od połowy lutego.

Zgodnie z pierwotnie przyjętym harmonogramem, zakończenie prac w Szpitalu Południowym było planowane na koniec marca 2021 r., zaś przyjęcie pacjentów – z początkiem września 2021 r., czyli po uzyskaniu prawa do użytkowania i zakończeniu wyposażania szpitala. W związku z sytuacją epidemiczną i dzięki uzgodnieniom dokonanym przez władze Warszawy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim, prace budowlane zostały przyspieszone, a placówka będzie działała jako szpital tymczasowy - znajdzie się tu 300 łóżek dla chorych na Covid-19, w tym 80 łóżek respiratorowych.

Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za miejską służbę zdrowia dodaje, że prace w Szpitalu Południowym trwają siedem dni w tygodniu. - Przyspieszamy jak możemy, a na proces niezbędnych i bardzo złożonych odbiorów dajemy sobie dwa tygodnie. To jest ekspresowe tempo, a sam obiekt jest ogromny. Kompleks szpitala jest złożony z trzech modułów zlokalizowanych na pięciu piętrach. Powierzchnia użytkowa Szpitala Południowego wynosi ponad 40 tys. m².

Wiceprezydent Renata Kaznowska podkreśla również, że przyspieszenie prac w obiekcie to kosztowny proces, który zostanie sfinansowany z rządowego funduszu COVID-19.

Szpital Południowy będzie jednym z ośmiu szpitali tymczasowych w województwie mazowieckim utworzonych w ramach planu zabezpieczenia łóżek „covidowych". Koszty związane z szybszym oddaniem obiektu, jak i koszty dostosowania placówki do uruchomienia szpitala tymczasowego, mają zostać pokryte przez wojewodę mazowieckiego z funduszu „covidowego" – wyjaśnia wiceprezydent Kaznowska.

Część wyposażenia niezbędnego do pomieszczeń szpitala została już zakupiona, a kolejne są w trakcie. Zakupiona została również część sprzętu medycznego – do placówki trafiły już dwa tomografy, a szpital czeka także na sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych przeznaczony do leczenia pacjentów z COVID-19.

Prowadzona jest również rekrutacja pracowników do Szpitala Południowego. W celu zapewnienia opieki pacjentom i funkcjonowania placówki potrzeba 140 osób personelu, w tym m.in. ponad 30 lekarzy, blisko 50 pielęgniarek, 26 ratowników i 20 opiekunów medycznych.

 

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda