mobile
REKLAMA

Szyldy na Starym Mieście - poradnik

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków opracowało poradnik poświęcony szyldom na Starym Mieście, które są integralną częścią zabytku wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

TAGI
Szyldy na Starym Mieście - poradnik

Szyldy są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów zdobniczych warszawskiej Starówki. Przykuwają wzrok oryginalną formą i precyzją wykonania. Warszawskie semafory zostały zaprojektowane w ramach spójnego programu aranżacji plastycznej Starego Miasta. Powstawały one w trakcie odbudowy i są dziełem znakomitych projektantów: konserwatorów, architektów, budowniczych, plastyków i rzemieślników.

Biuro SKZ opracowało publikację poradnikową pt.: „Szyldy na Starym Mieście w Warszawie. Dobre praktyki dla właścicieli i użytkowników”. Poradnik składa się z dwóch części. W pierwszej została opisana historia szyldów semaforowych. Druga część przybliża zasady rozmieszczania i montażu szyldów, a także innych elementów reklamowych. Publikację zamyka katalog i plan lokalizacji semaforów wskazanych do ochrony. Na warszawskiej Starówce zachowała się do dziś większość oryginalnych semaforów, wykonanych podczas powojennej odbudowy. Ich stylistyka odwołuje się do wzorców z XVI i XVII wieku.

- Mamy nadzieję, że ten poradnik będzie ważną pomocą dla staromiejskich przedsiębiorców zyskujących w tej chwili dobre narzędzie projektowe. – mówi Michał Krasucki, zastępca dyrektora Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków - Zamiast projektować metodą prób i błędów mogą się teraz oprzeć na dobrych, wskazanych przez konserwatora rozwiązaniach. To będzie także element szerszych wytycznych konserwatorskich dla Starego Miasta, które potem znajdą swoje odzwierciedlenie w planie miejscowym. Przewidujemy kilka spotkań z mieszkańcami i przedsiębiorcami, na których zaprezentujemy cały materiał dostępny już w tej chwili na stronie stołecznego konserwatora.

Niestety, w okresie ostatnich dwudziestu pięciu lat część szyldów powstałych po wojnie zniknęła z krajobrazu staromiejskiego. Współczesne reklamy umieszczane na kamienicach Starego Miasta powinny uszanować wygląd zabytkowych elewacji.
Publikacja jest dostępna w wersji elektronicznej  i dla wszystkich zainteresowanych do odebrania bezpłatnie w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków: ul. Nowy Świat 18/20.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda