mobile
REKLAMA

Tysiące biegaczy ruszy ulicami stolicy. Co nas czeka na Maratonie Warszawskim?

W tym roku Warszawa znów stanie się stolicą biegania. W niedzielę 24 września odbędzie się 45. edycja Maratonu Warszawskiego, który zgromadzi łącznie ponad 10 tysięcy biegaczy

Jakub Bielawski
Tysiące biegaczy ruszy ulicami stolicy. Co nas czeka na Maratonie Warszawskim?

Warszawiacy tłumnie pobiegną razem w Maratonie

W niedzielę o godzinie 9.00 ruszy 45. edycja Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski. O 9.30 wystartują uczestnicy biegu Nice To Fit You Warszawska Dycha. W ramach maratonu odbędzie się również Bridgestone Sztafeta Maratońska, a w sobotę dzieci będą rywalizować na ul. Emilii Plater w biegach na różne odległości, od Bąbla po Nastolatka. Ponad 10 tysięcy biegaczy weźmie udział we wszystkich konkurencjach.

- Wielkie miasta mają wielkie maratony. Nie trzeba być kibicem, żeby słyszeć o maratonie w Londynie, Paryżu albo w Berlinie. Chcemy, żeby Maraton Warszawski dołączył do europejskiej czołówki. W tym roku start i meta maratonu zostały przeniesione do ścisłego centrum, pod pałac kultury – tak jak w Paryżu finiszuje się przy Łuku Triumfalnym, a w Berlinie koło Bramy Brandenburskiej – mówi zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska. – Maraton Warszawski z roku na rok przyciąga coraz więcej kibiców. Inspiruje też coraz więcej warszawianek i warszawiaków do aktywności, do przebiegnięcia choćby kilku kilometrów, do zadbania o swoją sprawność i zdrowie.

Uczestnicy pobiegną zupełnie nową trasą

Trasa maratonu przebiega przez najciekawsze miejsca stolicy, w tym Spod PKiN, Pragę, Wolę, Bemowo i Młociny. Na biegaczy i kibiców czekają liczne atrakcje w 34 strefach kibicowania, takie jak strefy animacji, koncerty gwiazd i miasteczko biegacza z ofertą sprzętu i odzieży sportowej.

- Trasa prowadzi przez dzielnice, do których biegacze jeszcze nie docierali – Wolę, Bemowo. Zdecydowaliśmy się na taki wariant, żeby nie wprowadzać utrudnień w południowych dzielnicach miasta, gdzie trwa budowa tramwaju na Wilanów i szereg innych inwestycji. A mieszkańcy Bemowa i Woli mają już możliwość skorzystania z metra, którym można poruszać się po mieście swobodnie niezależnie od wydarzeń na powierzchni – podkreśla wiceprezydent Kaznowska.

Kierowców będą czekały utrudnienia

W związku z organizacją Maratonu Warszawskiego, w najbliższy kierowcy będą musieli się liczyć z utrudnieniami na drogach. Niektóre ulice będą zamknięte dla ruchu, a parkowanie będzie ograniczone. Biegacze będą startować i kończyć swój maraton na ulicy Emilii Plater, gdzie znajdzie się także miasteczko biegowe. Z tego powodu, od piątku wieczorem do poniedziałku nad ranem, ta ulica będzie niedostępna dla samochodów.

W niedzielę rano, od godziny 8:30, zamknięte zostaną również główne arterie komunikacyjne w centrum miasta. Biegacze będą przebiegać przez Aleje Jerozolimskie, mosty Poniatowskiego i Świętokrzyskiego, Wybrzeże Helskie i Szczecińskie oraz ulice Miodową, Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat. Na trasie maratonu znajdą się także ulice na Woli, Bemowie i Bielanach. Tam również należy spodziewać się utrudnień w ruchu od godziny 9:00 do 11:00.

Ulice będą otwierane możliwie szybko po uprzątnięciu trasy. Pierwsze drogi będą udrażniane już po godzinie 11:00, ostatnie do godziny 16:00. Tylko ulica Emilii Plater zostanie otwarta dopiero w poniedziałek 25 września o godzinie 1:00 w nocy.

Piesi i pasażerowie komunikacji miejskiej także muszą się liczyć ze zmianiami

Ruch pieszych także będzie utrudniony podczas maratonu w Warszawie. Wiele przejść dla pieszych zostanie zamkniętych, a piesi będą musieli korzystać z wyznaczonych korytarzy. Zmiany dotkną również pasażerów komunikacji miejskiej. Pierwsze zmiany w funkcjonowaniu Warszawskiego Transportu Publicznego wprowadzone zostaną w piątek, 22 września, po godzinie 18:00 – wraz z zamknięciem fragmentu ulicy Emilii Plater. W niedzielę autobusy oraz tramwaje poruszające się po ulicach pokrywających się z trasą biegu, będą kierowane na trasy objazdowe.

Parkowanie będzie ograniczone na niektórych ulicach od piątku wieczorem do niedzieli po południu. Dotyczy to m.in. ulicy Emilii Plater, Alej Jerozolimskich i ulicy Chałubińskiego. Kierowcy powinni szukać alternatywnych miejsc do zaparkowania swoich pojazdów.

Więcej detali na stronie organizatora

Pełny opis zmian na drogach w czasie 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego znajduje się na stronie infoulice.um.warszawa.pl. Natomiast szczegółowe informacje dotyczące objazdów dla komunikacji miejskiej dostępne są natomiast na stronie www.wtp.waw.pl. Z kolei więcej szczegółów dotyczących atrakcji w Miasteczku Biegacza można znaleźć w informatorze.

Pełny program wydarzeń znajduje się na stronie maratonu. Zapisy na biegi z kolei trwają do ostatniego dnia przed imprezą – zgłoszenia przyjmowane są internetowo na stronie zapisów.

fot.UMW, materiały organizatora

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda