mobile
REKLAMA

Uroczysta gala

Znani są już laureaci IV edycji Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy im. Tadeusza Mazowieckiego. Wyróżnienia przyznawane są osobom młodym działającym na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. W Akademii Sztuk Pięknych podczas uroczystej gali nagrody odebrali tegoroczni zwycięzcy

Informacja prasowa
Uroczysta gala

Nagroda prezydenta miasta Warszawy

Nagroda im. T. Mazowieckiego przyznawana jest młodym ludziom przede wszystkim za działania na rzecz praw człowieka, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej.

‑ Ze zgłoszeń do nagrody dowiadujemy się, że młodzi ludzie są aktywni. Są bardzo mądrzy i krytycznie patrzą na świat. W podejmowaniu trudnych działa wykazują się dużą odwagą, również wtedy kiedy spotykają się ze sprzeciwem i trudnościami w ich młodym życiu. Daje to nam nadzieję, że przyszłość i świat jest w dobrych rękach. To ważne, że społeczeństwo zauważa aktywność młodych osób, w jaki sposób starają się zmieniać świat i to robią – mówi zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra, przewodnicząca Kapituły Nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego.

W tym roku Prezydent m.st. Warszawy przyznał trzy główne nagrody. Otrzymali je:

  • Ewa Markiewicz, w kategorii wiekowej 15-19 lat, za wszechstronną działalność wolontariacką, wspieranie osób w spektrum autyzmu, szerzenie wiedzy z zakresu prawa poprzez organizację konkursu dla licealistów i licealistek oraz aktywizację
  • Kamil Bonas, w kategorii wiekowej 20-26 lat, za wszechstronne i aktywne działania na rzecz społeczności studentów Uniwersytetu Warszawskiego, podejmowanie ważnych tematów z zakresu ekologii, za budowanie świadomości na temat zdrowia psychicznego, popularyzację wiedzy o środowisku LGBTQ+ oraz propagowanie postaw proekologicznych.
  • Mikołaj Wolanin, jako drugi w kategorii wiekowej 20-26 lat, za działalność interwencyjno-poradniczą związaną z Prawami Uczniowskimi, propagowanie tematów dotyczących praw człowieka i aktywną pomoc osobom potrzebującym, a także wzorowy przykład zaangażowania obywatelskiego.

W skład kapituły konkursu wchodzą przedstawiciele prezydenta, Rady Miasta oraz Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy, laureaci ubiegłorocznych edycji konkursu oraz przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W tym roku gremium wybierało spośród 91 zgłoszeń.

Wyróżnienia

Dodatkowymi kryteriami, według których oceniano kandydatów, są spójność postawy kandydata z upowszechnianymi przez niego postawami obywatelskimi, wartość społeczna tj. wpływ, jaki wywiera na swoje najbliższe otoczenie bądź na społeczności lokalne, działalność i promocja na rzecz Warszawy. Prezydent m.st. Warszawy postanowił wyróżnić także:

  • Antoninę (Tal) Patelską, w kategorii wiekowej 15-19 lat, za różnorodną działalność społeczną w zakresie ochrony środowiska naturalnego oraz zainicjowanie i aktywne współtworzenie bezpiecznej przestrzeni dla osób z grup wykluczonych pn. Queerowe Kółko Szydełkowania.
  • Zuzannę Piontke, w kategorii wiekowej 20-26 lat, za szerzenie wiedzy na temat zespołu MRKH, założenie i prowadzenie projektu Bezpestkowe, a następnie fundacji o tej samej nazwie.
  • Zofię Kościk, w kategorii wiekowej 15-19 lat, za włączanie w debatę publiczną głosu młodych osób doświadczających ubóstwa oraz promowanie postaw demokratycznych wśród rówieśników.
  • Piotra Borczyńskiego, w kategorii wiekowej 20-26 lat, za determinację w działaniach zmierzających do powołania Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich oraz działania promujące i wspierające prawa uczniowskie i studenckie.

Zaangażować młodych

- Nagrodę dedykuję wszystkim, z którymi mogę współpracować. To ta młodzież, która jest najbardziej zagrożona wykluczeniem, która wiele wniosła w moje życie, motywuje mnie do naprawiania tego, czego gołym okiem nie widzimy, a to pośród nas jest. Wykluczenie i ubóstwo – wskazała, dziękując za wyróżnienie Zofia Kościk.

Nagroda im. Tadeusza Mazowieckiego ma docenić aktywność i zaangażowanie młodych w działania na rzecz stolicy. W ten sposób nagradzana jest sprawczość młodzieży. Uczestnictwo w życiu miasta młodych warszawiaków jest jednym z priorytetów polityki młodzieżowej m.st. Warszawy.

fot. UMW

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda