Uwaga wścieklizna!
Przypominamy, że na terenie m.st. Warszawy występują obszary zagrożone wścieklizną.
Według rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego, wydanego na początku roku, w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt, na terenie m.st. Warszawy, obszarami zagrożonymi są:
- w dzielnicy Wawer: część dzielnicy ograniczona od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni;
- w dzielnicy Wesoła: część dzielnicy na południe od ulicy Trakt Brzeski oraz część dzielnicy ograniczona od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski;
Pamiętajmy, żeby na tych obszarach trzymać psy na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym. Koty oraz zwierzęta gospodarskie powinny być w zamknięciu.
Ponadto zakazuje się organizowania wszelakich imprez z udziałem psów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Powyższe nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców danego obszaru, jak również osoby czasowo tam przebywające.
Objawy choroby
Wścieklizna u zwierząt objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni; jest chorobą śmiertelną. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).
„Zaszczep pupila, to tylko chwila”
Miasto zachęca do wzięcia udziału w akcji „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, która promuje obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W Polsce, posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej, niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
Fot. UM Warszawa