W pierwszej szkole w stolicy zawisła Preambuła Konstytucji RP
W poniedziałek, 30 października Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, przekazała społeczności szkolnej tekst preambuły Konstytucji Rzeczypospolitej. Wydarzenia miało miejsce w XXIV Liceum im. Cypriana K. Norwida.
Prezydent stolicy podjęła decyzję o realizacji akcji, która została zapoczątkowana w Słupsku, w ramach której w każdej samorządowej szkole w stolicy zawiśnie preambuła Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwsza plansza z treścią preambuły zawisła w poniedziałek, 30 października w budynku XXIV Liceum im. Cypriana K. Norwida przy ulicy Obozowej. Pozostałe tablice zostaną umieszczone w budynkach ok. 395 szkół w Warszawie w ciągu paru tygodni. - Jestem bardzo dumna z inicjatywy samorządu liceum im. Cypriana Norwida, który poprosił nas, aby to właśnie w ich placówce zainaugurować projekt przekazywania szkołom tablic z treścią preambuły. Nad preambułą pracowało wiele osób. Taką szczególną osobą był premier Tadeusz Mazowiecki, który chciał pogodzić różne grupy polityczne - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy i dodaje – Zachęcam do analizy tego ważnego aktu demokracji i kondycji naszego społeczeństwa. Mówmy o Konstytucji, przestrzegajmy jej wartości. Niech to będzie nasz kompas w tych trudnych czasach.
Podczas uroczystości przewodniczący Samorządu Uczniowskiego przeczytał treść preambuły, prezydent stolicy zwróciła zaś szczególnie uwagę na następujący jej fragment - Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali, wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi, a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej.
- Liceum Cypriana Norwida jest liceum, w którym my uczniowie uczymy się demokracji. Preambuła Konstytucji umieszczona dzisiaj w naszej szkole jest przykładem jak ojcowie naszej demokracji przed dwudziestu laty, potrafili połączyć Polaków. Mamy nadzieję, że będzie ona wykładnią dla kolejnych pokoleń naszych uczniów, którzy będą dbali o poszanowanie wolności, sprawiedliwości i godności ludzkiej – powiedział podczas uroczystości Tomir Domański, przewodniczący samorządu uczniowskiego.
W kwietniu br. minęło dwadzieścia lat od uchwalenia przez Zgromadzenie Narodowe obowiązującej obecnie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie obowiązująca ustawa zasadnicza weszła w życie 17 października 1997 roku. Konstytucja ta jest najważniejszym aktem prawnym w Polsce. Polska Konstytucja złożona jest z preambuły i 13 rozdziałów, podzielonych na 243 artykuły.
Preambuła do Konstytucji RP - treść
W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny, odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie, my, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego – Polski, wdzięczni naszym przodkom za ich pracę, za walkę o niepodległość okupioną ogromnymi ofiarami, za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach, nawiązując do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej, zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponad tysiącletniego dorobku, złączeni więzami wspólnoty z naszymi rodakami rozsianymi po świecie, świadomi potrzeby współpracy ze wszystkimi krajami dla dobra Rodziny Ludzkiej, pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane, pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem, ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot.
Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali, wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi, a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej.