mobile
REKLAMA

Warszawa gra w filmach

Filmowcy przyzwyczaili już mieszkańców Warszawy do swojej stałej obecności w przestrzeni miasta. Nie inaczej było w 2022 roku.  W poprzednim roku producenci aż 576 razy występowali do władz Warszawy o zezwolenia na realizację zdjęć, przełożyło się to na 1275 dni zdjęciowych. Do tego doliczyć zdjęcia realizowane w obiektach, halach i studiach ulokowanych na terenie miasta, jak i w Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych przy Chełmskiej 21

Informacja prasowa
Warszawa gra w filmach

Jeszcze jesienią 2021 wystartowały zdjęcia do komedii Antonio Galdameza „Na Twoim miejscu” opowiadającej o perypetiach pary (Paulina Gałązka i Miron Jagniewski), która niespodziewanie zamienia się… ciałami. Prace nad filmem oraz jego dłuższą, serialową wersją trwały z przerwami od października 2021 do maja 2022, a wśród najważniejszych lokacji były Park Skaryszewski, dom głównych bohaterów przy ul. Mochnackiego, przedszkole przy ul. Łowickiej, biuro przy ul. Powsińskiej w budynku MBC TVN, a także ulice Mokotowa i hotel NOBU przy Koszykowej.

Z kolei na Żoliborzu realizowane były zdjęcia do komedii  „Noc w przedszkolu” – reżyserskiego debiutu Rafała Skalskiego, z udziałem m.in. Piotra Witkowskiego, Leny Góry oraz Zbigniewa Zamachowskiego i Matyldy Damięckiej.

Od połowy lutego do pierwszych dni kwietnia trwały w Warszawie zdjęcia do kolejnej, piątej już odsłony „Listów do M.”. Tym razem na reżyserskim fotelu świątecznej serii zasiadł Łukasz Jaworski, a za scenografię filmu posłużyły liczne warszawskie plenery – w tym udekorowany bożonarodzeniowo Rynek Nowego Miasta. Ekipa pracowała także na Żoliborzu i Bielanach. Na ekranie można wypatrzyć również Klub „Harenda” i  biurowiec Varso Place. Część zdjęć powstała również w Milanówku, gdzie przy ul. Starodęby mieści się filmowy dom jednego z bohaterów filmu – Maurycego (Jan Peszek).

W kwietniu padł pierwszy klaps na planie filmu „Wyrwa” Bartka Konopki, opartego na bestsellerowej powieści Wojciecha Chmielarza. To historia dwójki mężczyzn zmuszonych zmierzyć się z tajemnicą śmierci kobiety, którą obaj kochali. W rolach głównych występują Tomasz Kot i Grzegorz Damięcki. W stolicy ekipa „Wyrwy” gościła m.in. we wnętrzach, znanej z nagrodzonego designu, restauracji Opasły Tom przy ul. Wierzbowej, w słynnej z fresków Jerzego Nowosielskiego kaplicy kościoła pw. Opatrzności Bożej, w Narodowym Instytucie Onkologii przy ul. Roentgena oraz na patio znanego biurowca Metropolitan 2. Na ekranie pojawiają się również Plac Europejski, a także budynki mieszkalne warszawskiej Woli.

Wiosną Warszawa była również planem ekranizacji pierwszego z trzech filmów na podstawie powieściowego cyklu „Ukryta sieć” Jakuba Szamałka opowiadającego o reporterce plotkarskiego portalu prowadzącej dziennikarskie śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci pewnego celebryty. Ekipa pracowała m.in. w Śródmieściu, w okolicach Mostu Poniatowskiego i na warszawskich Powązkach.

W sierpniu m.in. na bulwarach nad Wisłą, a także na Tarchominie realizowane były zdjęcia do produkcji Netflixa „Miłość do kwadratu jeszcze raz” . A we wrześniu wystartowały zdjęcia do filmu „Pokolenie Ikea” w reżyserii Dawida Grala opartego na głośnej powieści blogera Piotra C. To historia Piotra Czarnego – wziętego prawnika, którego życie kręci się wokół kobiet. W rolach głównych Bartosz Gelner i Michalina Olszańska. Obok zdjęć realizowanych w przestrzeniach wystylizowanych klubów i biur na ekranie pojawiają się m.in. Park Moczydło i Gocław.

fot.Anna Gostkowska/UMW

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda