mobile
REKLAMA

Warszawa stolicą filmowych dokumentów

Już dziś - w czwartek startuje jubileuszowa 20. edycja największego festiwalu filmowego w Polsce Millennium Docs Against Gravity. Przed widzami 10 festiwalowych dni pełnych emocji nie tylko w salach kinowych, ale także na koncertach, warsztatach i debatach. MDAG jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy

Informacja prasowa
Warszawa stolicą filmowych dokumentów

Jubileuszowa edycja Millennium Docs Against Gravity pozwoli publiczności razem z czołowymi filmowcami podsumować dotychczasowe dwie dekady historii festiwalu w myśl tegorocznego hasła „Nie bądź obojętny_a”. Otwarta dla wszystkich debata w Muzeum POLIN 14 maja, o godz. 17:30 ma zwrócić uwagę na twórców, którzy poprzez swoją pracę dokumentalną mobilizują do działania.

Konkursy festiwalowe i powroty ważnych filmów

W tym roku do Konkursu Głównego festiwalu zostało zakwalifikowanych 12 filmów, w tym aż trzy produkcje lub koprodukcje polskie. Będą walczyły nie tylko o Grand Prix, ale także o nagrody lokalne w pozostałych miastach festiwalowych.

Festiwalowa publiczność po raz kolejny będzie miała okazję do unikalnego spotkania z rodzimym kinem dokumentalnym. W Konkursie Polskim bierze udział 11 produkcji, które mają szansę na trzy nagrody – Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Filmu, Nagrodę za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim od studia postprodukcyjnego Smakjam oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

Po raz kolejny w czasie festiwalu odbędzie się także Konkurs Filmów Krótkometrażowych. 16 shortów z całego świata będzie walczyło o tytuł najlepszego oraz nagrodę, której patronem jest TikTok.

20. edycja festiwalu to doskonały moment na powrót do najważniejszych tytułów ostatnich dwóch dekad i równocześnie spojrzenie na teraźniejszość dzięki nowym sekcjom w programie. 20 legendarnych filmów na 20-lecie MDAG to autorski wybór dyrektora i założyciela festiwalu Artura Liebharta. To tytuły, które w szczególny sposób zapisały się w historii Millennium Docs Against Gravity i kina dokumentalnego. 10 z nich zostanie zaprezentowanych w kinach, a 10 w części online festiwalu.

Tegoroczne sekcje

Sekcja „Siła siostrzeństwa” to opowieści o solidarności, tworzeniu bezpiecznych przestrzeni, szukaniu swojej drogi oraz wspólnym działaniu wobec przemocy i nierówności, które podejmują kobiety na całym świecie. Z kolei „Siła słowa” to spojrzenie na twórczość największych postaci świata literatury, takich jak Elfriede Jelinek, Annie Ernaux, Stanisław Lem, Guy Debord czy Umberto Eco.  A w sekcji „What the Doc?!” zaprezentowane zostaną niecodzienne historie, które potrafią wprawić w zdumienie, rozbawić, ale też przerazić. Powraca sekcja „Cinéma, Mon Amour” opowiadająca o najważniejszych reżyserach współczesnego kina oraz odpowiedzialności dokumentalistów za bohaterów.

Wydarzenia specjalne

Martyna Wojciechowska, Oliwia Bomsome i Marta Bąkowska staną w obronie „młodych głów” i porozmawiają o tym, jak lepiej zrozumieć uczucia osób dorastających i skuteczniej pomagać im w kryzysie. Spotkanie odbędzie się po filmie „Lato kolibrów” w piątek 19 maja, o godz. 18:15 w Kinotece. Z kolei prof. Monika Kostera i prof. Anna Giza poszukają sposobu na dialog z osobami o innym światopoglądzie po filmie „Prawy chłopak” we wtorek 16 maja, o godz. 18:00 w Kinotece.

We współpracy z Teatrem Dramatycznym w Warszawie widzowie będą mieli okazję podążać za energią muzyczną Piny Baush, której scena była zawsze miejscem spotkania osób o różnym pochodzeniu, wyglądzie i usposobieniu. Warsztaty odbędą się w piątek 19 maja, o godz. 17:00 w Kinotece. Obowiązują zapisy pod adresem kontakt@againstgravity.pl z dopiskiem „ZAPISY PINA”.

Po filmie „Bella Ciao” Bartek Chaciński przybliży historię znanego na całym globie utworu, który przekraczał granice geograficzne i przebijał się przez różne kulturowe konteksty. Spotkanie odbędzie się w środę 17 maja, o godz. 20:30 w Kinotece.

Po raz pierwszy na MDAG: Safe Space

Po raz pierwszy na festiwalu pojawi się także specjalna przestrzeń, w której będą odbywały się rozmowy z psychologami oraz warsztaty i spotkania o seksualności i zdrowiu psychicznym. Oprócz tego, odbędą się konsultacje psychologiczne, żeby omówić emocje i przeżycia związana z filmowymi seansami. 20-minutowe konsultacje będą bezpłatne.

Jubileuszowa 20. edycja MDAG odbędzie się w dniach 12-21 maja 2023 roku w kinach w ośmiu polskich miastach – Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie oraz online – od 23 maja do 4 czerwca na platformie mdag.pl.

fot.MDAG

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda