Warszawski Półmaraton z mocnym partnerem
8 tysięcy osób zapisało się już na marcowy półmaraton w Warszawie. Do pobicia rekordu frekwencji potrzeba jeszcze drugie tyle. Dziś organizatorzy ogłosili, że do imprezy – której partnerem jest miasto stołeczne Warszawa – dołączył sponsor tytularny: Nationale-Nederlanden.
W tym roku przypada 20-lecie Fundacji „Maraton Warszawski". Fundacja organizuje najbardziej spektakularne stołeczne biegi. 26 marca odbędzie się 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski, a 24 września 45. Maraton Warszawski.
Podzielmy się miastem na pół dnia
- Bardzo się cieszę, że Warszawa jest partnerem tego wydarzenia. Fundacja „Maraton Warszawski" ma tę iskrę, która wyzwala pozytywne emocje na mieście – mówiła podczas konferencji wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. – W zeszłym roku zacieśniliśmy naszą współpracę organizując wspólnie najpiękniejszą imprezę biegową w kraju – Triadę Biegową z wieńczącym ją Biegiem Niepodległości, w którym biegacze tworzą żywą biało-czerwoną flagę.
Wiceprezydent Kaznowska przypominała też o turystycznym sukcesie Warszawy – pierwszym miejscu z zakończonym w ostatni piątek plebiscycie European Best Destination, w którym stolica wyprzedziła m.in. Ateny, Wiedeń czy Toledo.
- Na maraton czy półmaraton przyjeżdżają do Warszawy biegacze z co najmniej kilkunastu krajów. Nie ma nic piękniejszego niż promowanie miasta przez sport. Sport jest piękny, na linii mety widzimy same uśmiechnięte twarze. Niezależnie od wyniku biegaczki i biegacze są szczęśliwi, że pokonali taki dystans – mówiła wiceprezydent Kaznowska. – Staramy się też przekonywać mieszkańców, że warto na pół dnia podzielić się miejską przestrzenią i oddać ulice w posiadanie biegaczom. To może zachęcić wielu szczególnie młodych ludzi do zdrowego, aktywnego stylu życia.
20 lat minęło
Fundacja „Maraton Warszawski" organizuje maraton w stolicy nieprzerwanie od 20 lat. 17 lat temu do biegowego kalendarza stolicy dołączył wiosenny półmaraton. Początki działalności wspominał Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski".
- W 2002 roku okazało się, że kolejny maraton w Warszawie ma się nie odbyć. Nie dopuszczałem myśli, by w XXI wieku w stolicy europejskiego kraju nie dało się zorganizować biegu. I z grupą pełnych energii entuzjastów biegania go zorganizowaliśmy – mówił Marek Tronina. – Od początku wspierały nas władze miasta i to wsparcie trwa do dziś.
Szef maratonu wspominał dwie spektakularne imprezy. Pierwszą w 2012 roku, kiedy meta była usytuowana na płycie Stadionu Narodowego i biegacze finiszowali w prawdziwym „sportowym kotle". Drugą w 2020 r. – tzw. maraton maseczkowy – kiedy z powodu ograniczeń pandemicznych (imprezy sportowe do 250 osób) zawodnicy startowali w czterech turach, a bieg trwał półtorej doby bez przerwy. Był to jeden z nielicznych biegów maratońskich na świecie.
Maraton na zdrowie
Największy w Polsce półmaraton wystartuje 26 marca pod nazwą 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski.
– Z Fundacją „Maraton Warszawski" dzielimy podobne cele i wartości – takie jak, chociażby promowanie aktywności fizycznej jako dobrego sposobu na dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne. Chcemy nie tylko zachęcać Polaków do codziennej dawki ruchu, zmiany nawyków żywieniowych czy regularnych badań okresowych, ale także dawać im do tego odpowiednie produkty i narzędzia. Jednym z nich jest niewątpliwie udział w Półmaratonie i Maratonie Warszawskim – opowiadał Andrzej Miron, członek zarządu ds. technologii w Nationale-Nederlanden, a prywatnie biegacz. – Dbanie o zdrowie to maraton, a nie sprint. Dlatego hasłem przewodnim naszej kampanii jest #długodystanZDROWI.
Na 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski można zapisać się na stronie internetowej zawodów.